ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: potrafimy łączyć ekologię z ekonomią
05.05.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Potrafimy łączyć ekologię z ekonomią - mówił w środę minister klimatu Michał Kurtyka podczas 5. edycji Kongresu 590. Dodał, że Polska będzie schodzić z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym do 11 proc. w 2040 r.

Jak zaznaczył szef resortu klimatu i środowiska, do Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) przychodzimy wyekwipowani we własny plan, który sięga COP 24 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbyła się 2018 r. w Katowicach - PAP), gdzie omawiana była idea sprawiedliwej transformacji.

Kurtyka dodał, że tamta dyskusja zainspirowała rząd do stworzenia polskiego planu transformacji energetycznej, znanego jako dokument "Polityka energetyczna do 2040 r.". Jak wyjaśnił, ta polityka została skonstruowana z uwzględnieniem dwóch wymiarów: szans i zagrożeń. A jeśli mówimy o szansach i zagrożeniach, to mamy na myśli ekologię i ekonomię - wskazał.

Minister dodał, że widzi trzy główne obszary, w których te sfery się spotykają. Pierwszy to program "czyste powietrze" i KPO, w którym przewidziano 17 mld zł w kilka lat trafi do polskich rodzin na podniesienie jakości powietrza, a z drugiej strony te 17 mld zł to potężny impuls inwestycyjny. To szansa na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy - ocenił.

Po drugie, będziemy ograniczać emisję w naszym sektorze energetycznym - dodał.
Będziemy schodzić z tych 70 proc. udziału węgla w polskim miksie energetycznym do nawet 11 proc. w 2040 r. - zapowiedział Kurtyka. Jak zaznaczył, to z kolei niesie ogromne szanse dla energii ze źródeł odnawialnych (OZE), dla rozwoju nowych systemów magazynowania energii czy dystrybucji.

Po trzecie elektromobilność - dodał minister. Jak zaznaczył, transformacja energetyczna nie kończy się na samej energetyce, ale wkroczyła w transport.
Minister klimatu przypomniał, że Polska zaistniała na mapie świata jako lider w UE w produkcji baterii litowo-jonowych i autobusów elektrycznych. Pokazujemy, że potrafimy łączyć ekologię z ekonomią. Do tego musimy mieć plan i wsparcie sektora bankowego - dodał.

Wskazał, że 20-letni proces transformacji energetycznej trzeba zaplanować i przeprowadzić tak, żeby zapewnić minimalny koszt dla odbiorcy końcowego. Wskazał, że ministerstwo ma teraz do dyspozycji instrumenty finansowe i prawne do tego, aby to realizować.

To są potężne środki skierowane na modernizację kraju - podkreślił.

Europejski Zielony Ład przewiduje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w 2030 r. w stosunku do roku 1990, a do 2050 r. osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej, czyli zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: przesada 05.05.2021r. 21:20
Nie potraficie, dlatego skutkiem takiej polityki energia elektryczna dla zwykłego odbiorcy energii elektrycznej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 06.05.2021r. 11:34
Ekonomia i polityka klimatyczna to hasła całkowicie przeciwstawne. Podatki i dotacje również trudno uznać za... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomia - gdzie sens , gdzie 07.05.2021r. 17:19
Ulicy jest gazociąg , PSG ma pieniądze na budowę gazociągów a nie ma pirniędzy na budowę przyłączy z istniejącego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE