ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Auta elektryczne coraz bardziej dostępne, ale sporo droższe
06.05.2021r. 17:26

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Samochody elektryczne są coraz bardziej dostępne, ale wciąż droższe od spalinowych odpowiedników - średnio o ok. 70 proc. - wskazuje firma Carsmile. Podaje, że miesięczny koszt netto nabycia elektryka wynosi od 1,4 tys. zł do ponad 8 tys. zł.

Jak przypomniano w raporcie, w Polsce zarejestrowanych jest nieco ponad 11 tys. samochodów "czysto" elektrycznych i niespełna 24 tys. aut z wtyczką. Dodano za Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Samochodów (ACEA), że w I kw. 2021 r. sprzedano w Polsce o 60 proc. więcej nowych elektryków niż rok wcześniej.

Przybywa nie tylko zarejestrowanych samochodów, ale też modeli z napędem elektrycznym dostępnych w ofercie poszczególnych marek - wskazuje Carsmile.

"W kraju dostępnych jest już kilkadziesiąt modeli samochodów z napędem czysto elektrycznym. Rynek rozwija się bardzo szybko. Cały czas wchodzą nowe modele, a niektóre są już nawet wycofywane z produkcji, bo mają swoich następców" - powiedział wiceprezes Carsmile Michał Knitter.

Dodał, że w ślad za rosnącą ofertą marek samochodowych idzie też rozwój możliwości finansowania elektryków. "Jeszcze rok, dwa lata temu usługa wynajmu długoterminowego auta elektrycznego była prawie nieosiągalna, a problemem była niedostateczna wiedza nt. tego, jak pojazdy te będą traciły na wartości. Dziś rynek finansowy rozwinął już narzędzia umożliwiające bardziej precyzyjne określenie przyszłej wartości samochodu elektrycznego, dzięki czemu możliwe jest obliczenie miesięcznego abonamentu" - wskazał.

Według szacunków Carsmile, katalogowa cena zakupu nowego samochodu elektrycznego jest wyższa o ok. 70 proc. od modelu o podobnym wyposażeniu, oferowanego z silnikiem spalinowym w ramach poszczególnych marek. "Jest to pewne uśrednienie, bo w zależności od marek różnica w cenie może wynieść od ok. 40 proc. do nawet 100 proc." - podano.

Zdaniem Knittera, spodziewać się należy, że stopniowo te ceny będą się zrównywać, bo producenci będą zachęcać nabywców do wyboru elektryków. "W efekcie auta elektryczne będą stawały się coraz bardziej dostępne, a w kolejnym kroku również masowe" - dodał. Jak ocenił, ten trend już się zaczął.

Analitycy Carsmile zrobili zestawienie elektryków dostępne w usłudze długoterminowego wynajmu. Wskazali, że w rankingu znalazło się 26 pojazdów, w przypadku których możliwe było uzyskanie wiążącej oferty finansowania. "Wyjątkiem jest Dacia Spring, która trafiła do zestawienia trochę na wyrost, ponieważ jej sprzedaż w Polsce jeszcze się nie rozpoczęła, przez co przedstawione parametry cenowe mają jedynie charakter szacunkowy. Jednak z uwagi na fakt, że będzie to potencjalnie najtańszy elektryk na rynku, twórcy rankingu uwzględnili go w zestawieniu, bazując na kosztach szacunkowych" - podali.
Dodali, że samochody uszeregowano od najdroższego to najtańszego na podstawie wysokości dla 3-letniego abonamentu w opcji all inclusive (ubezpieczenie, serwis, opony wliczone w cenę) z wkładem własny odpowiadający mniej więcej 10 proc. ceny katalogowej pojazdu. Zaznaczyli, że posługują się ceną netto ze względu na fakt, że co 3 z nowych samochodów w Polsce kupowanych jest "na firmę".

Jak podkreślono, do rankingu wybrano najtańsze dostępne wersje wyposażenia.

Z rankingu Carsmile wynika, że w kwocie 2 tys. zł netto miesięcznie, znalazły się w sumie cztery auta: wspomniana już Dacia Spring z szacunkowym abonamentem na poziomie ok. 1400 zł netto, a także: Renault ZOE (1620 zł netto), Peugeot e-208, Fiat e-500. Minimalnie powyżej granicy 2 tys. zł netto uplasowały się jeszcze Citroen e-C4 oraz Volkswagen ID.3.

"Odnosząc tę kwotę do przeciętnego wynagrodzenia uzyskujemy poziom ok. 60 proc., co oznacza, że samochody elektryczne wciąż są dość drogie dla Kowalskiego" - ocenia Knitter.

Najdroższym autem w zestawieniu okazało się Porsche Taycan, z miesięcznym abonamentem przekraczającym 8 tys. zł netto. "Warto zauważyć, że drugi w kolejności - Mercedes EQC - ma już abonament znacząco niższy (5 165zł netto dla przyjętych założeń), a trzeci w rankingu - Audi e-tron - kosztuje o połowę mniej od Taycana" - podał szef platformy.

Jak dodał, średni miesięczny koszt wynajmu wszystkich elektryków ujętych w zestawieniu (dokładnie mediana) wyniósł 2700 zł netto.

Zapraszamy i polecamy

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Patriot 07.05.2021r. 09:58
80% ceny samochodu elektrycznego to zwrot kredytów inwestycyjnych. Kto się tym zajmie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE