ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyspa Jersey może zostać pozbawiona energii elektrycznej z Francji
06.05.2021r. 17:46

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Francuska minister ds. morskich zasugerowała, że Paryż mógłby odciąć dostawy energii elektrycznej na brytyjską wyspę Jersey, w związku z pogłębiającym się sporem między Francją a Wielką Brytanią o prawa połowowe po Brexicie - informuje "BiznesAlert.pl".

Annick Girardin, francuska minister ds. morskich powiedziała, że była "oburzona", kiedy dowiedziała się, że brytyjska wyspa Jersey przyznała 41 licencji połowowych, które zawierały warunki i szczególne kryteria, które zostały "ustalone jednostronnie i bez wyjaśnienia". Wyspa tuż przy północno-zachodnim wybrzeżu Bretanii należy do korony brytyjskiej, ale importuje ok. 95 proc. swojej energii elektrycznej z Francji za pośrednictwem kabli podmorskich.

"Jesteśmy gotowi uciec się do środków odwetowych, które są zawarte w porozumieniu w sprawie Brexitu. Żałowałbym, gdybyśmy musieli to zrobić, ale zrobimy to, jeśli będziemy musieli" - powiedziała Girardin.

Ian Gorst, minister stosunków zewnętrznych wyspy Jersey powiedział, że wyspa wydała licencje zgodnie z brytyjską umową o handlu i współpracy z Unią Europejską. Według niego oznacza to, że francuskie łodzie muszą wykazać się historią połowów w tym obszarze.
"Jeśli francuscy rybacy lub władze mają dalsze dowody, które chcieliby przedstawić, zaktualizujemy licencje, aby odzwierciedlić te dowody. Wchodzimy w nową erę i wszyscy potrzebują czasu, aby się przystosować" - powiedział.
W zeszłym tygodniu Clement Beaune, francuski minister ds. Europejskich, zagroził zablokowaniem przepisów, które pozwolą brytyjskim firmom finansowym na prowadzenie interesów w UE, jeśli Wielka Brytania nie będzie przestrzegać swoich zobowiązań w zakresie rybołówstwa.

Jersey przez 37 lat importowało energię z Francji bez żadnych problemów politycznych. Według strony internetowej Jersey Electricity, na wyspie obowiązują "ustalenia awaryjne", które mają pomóc "złagodzić wszelkie ryzyko zakłóceń importu". Dwie elektrownie na olej napędowy, La Collette i Queen's Road, mają łączną moc ok. 115 MW i mogą być wykorzystywane w przypadku odcięcia importu - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE