ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chełstowski: Śląsk powinien dostać jak najwięcej środków unijnych
06.05.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
To Śląsk powinien otrzymać jak najwięcej środków unijnych w nowej perspektywie, bo to w tym regionie skoncentrują się skutki transformacji gospodarczej w kierunku nisko- i bezemisyjności - powiedział w czwartek marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W woj. śląskim trwają robocze konsultacje wstępnych projektów nowego programu operacyjnego, a także dokumentu określającego, jak najlepiej spożytkować dostępne dla regionu środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z rządowym projektem Umowy Partnerstwa mają one objąć łącznie ponad 4,43 mld euro funduszy unijnych.

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami marszałek województwa śląskiego podkreślił m.in., że samorząd tego regionu cały czas prowadzi dialog ze stroną rządową, która operuje środkami polityki spójności, w kontekście m.in. rezerwy 7 mld euro, która nie została jeszcze rozdysponowana pomiędzy regiony.

Chełstowski przypomniał, że środki FST trafią tylko do trzech z czterech subregionów województwa śląskiego - nie będzie z nich korzystał subregion częstochowski, w którym nie ma górnictwa. "Uważamy więc, że ten obszar powinien mieć priorytet przy podziale wolnych środków, jako Obszar Strategicznej Interwencji, z uwagi na różnego rodzaju problemy społeczno-gospodarcze, które od lat na tym terenie występują" - wyjaśnił.

"Mocno argumentujemy potrzebę zwiększenia środków z polityki spójności dla woj. śląskiego: z jednej strony bowiem Unia Europejska i rząd akcentują w swoich dokumentach i politykach równy dostęp do funduszy, a z drugiej FST zakłada pośrednio lewarowanie środkami polityki spójności. Więc te środki w jakimś stopniu będą uszczuplone, bo musimy je zagregować do subregionu północnego" - doprecyzował.

"Ale będziemy też walczyć o środki z polityki spójności dla pozostałych subregionów, bo województwo śląskie w tej perspektywie zostanie najbardziej dotknięte transformacją gospodarczą - żeby je zaimplementować do gospodarki, do samorządów. Bez tego będzie bardzo trudno przejść ten proces" - zdiagnozował marszałek.

Odwołał się do doświadczeń europejskich regionów, które przechodząc transformację gospodarczą bez odpowiedniego finansowania, silnie zubożały. Wskazał, że w woj. śląskim szczególnie zagrożony tym będzie subregion zachodni m.in. z Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim, gdzie udział sektora górniczego w strukturze gospodarki jest wciąż bardzo wysoki.

Chełstowski podkreślił, że wiąże się z tym najniższy w subregionie zachodnim w skali województwa wskaźnik innowacyjności przedsiębiorstw: sektor górniczy gwarantował tam bowiem dotąd stabilne miejsca pracy i dochody, co przekładało się m.in. na brak zmian technologicznych i stosunkowo niewielkie nasycenie nowoczesnymi, innowacyjnymi firmami.

Odnosząc się do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji marszałek woj. śląskiego powtórzył, że to w tym regionie będzie najwięcej bezpośrednich zmian związanych z przekształcaniem gospodarki opartej na węgiel. Przyznając, że choć proces ten będzie miał miejsce jeszcze m.in. w Wielkopolsce uznał, że tam prywatny biznes radzi już sobie z przeprofilowaniem działalności.
"To Śląsk musi tych środków dostać jak najwięcej, ponieważ będziemy przechodzili ten proces w sposób trudny i skomplikowany" - powiedział Chełstowski akcentując, że choć kompetencją samorządu wojewódzkiego nie jest transformacja sektora górniczego, jest nią transformacja gospodarki regionu w kierunku niskoemisyjności i innowacyjności. "A więc to będą środki na zmianę profilu gospodarczego Śląska" - zaznaczył.

Wstępny projekt programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (FE SL), zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-27, ma mieć najwyższą w kraju wartość 2 mld 365 mln euro. Do woj. śląskiego trafić ma również ponad połowa krajowej puli FST: 2 mld 66 mln euro.

TPST ma być podstawą dla wydatkowania środków FST, mających łagodzić społeczne, gospodarcze i środowiskowe skutki transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. TPST dotyczy więc nowego unijnego mechanizmu sprawiedliwej transformacji. FE SL jest natomiast następcą dotychczasowego śląskiego RPO, ze zmianami wynikającymi z priorytetów polityki europejskiej i obecnych potrzeb regionu.

Wicedyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Stefania Koczar-Sikora uściśliła w czwartek, że samorząd regionu nie ma jeszcze pewności co do ostatecznej wielkości alokacji zarówno FE SL, jak i TPST.

W przypadku obecnego projektu TPST urząd marszałkowski woj. śląskiego podzielił zaproponowaną przez resort funduszy i rozwoju alokację 2,066 mld euro z FST w proporcjach: 910 mln euro na gospodarkę, 770 mln euro na środowisko i 330 mln euro na społeczeństwo (oraz 56 mln euro na pomoc techniczną).

Jednocześnie urzędnicy marszałka określili zapotrzebowanie interwencji śląskiego TPST na 3,89 mld euro: 1,585 mld euro na gospodarkę, 1,425 mld euro na środowisko i 800 mln euro na społeczeństwo (oraz 80 mln euro na pomoc techniczną).

Zarząd województwa nie wie też jeszcze m.in., czy regionom zostaną przekazane dodatkowe środki na tzw. instrumenty terytorialne (w ostatniej perspektywie było to narzędzie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych), czy też (jak w perspektywie 2007-13) działania te będą mogły wynikać np. z własnych decyzji województw.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE