ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwiecień 2021 r. z najniższym zużyciem i produkcją energii elektrycznej w tym roku; import przeszło trzy razy mniejszy niż w marcu
07.05.2021r. 06:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Kwiecień zanotował najniższe zużycie i produkcję energii elektrycznej w tym roku. W porównaniu do marca br. były to spadki o 12,8 proc. i 8 proc. Ponad 70-proc. spadek odnotowano w imporcie energii. Wśród elektrowni, niekwestionowanym liderem pozostają elektrownie fotowoltaiczne notujące wzrost produkcji o ponad 44 proc. mdm.

Jak wskazują dane publikowane przez ENTSO-E, w kwietniu 2021 r. krajowe zużycie energii elektrycznej było na poziomie ok. 13,4 TWh, czyli o 12,8 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, ale o 10,6 proc. więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. Produkcja, w tym okresie, wyniosła niewiele ponad 12,1 TWh i była niższa o 8 proc. niż w marcu br. i wyższa o 18,4 proc. w porównaniu z kwietniem 2020 r.

Import energii elektrycznej zdecydowanie zmalał - o 70,6 proc. w porównaniu do ubiegłego miesiąca i wyniósł w kwietniu ok. 323 GWh. W zestawieniu z kwietniem 2020 r. był to spadek o 67,9 proc.

(1100x462)

Elektrownie węglowe, zarówno na węglu kamiennym jak i brunatnym, zanotowały w kwietniu br. wzrosty w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o odpowiednio: 17,4 proc. i 26,4 proc. Jednak w zestawieniu z marcem 2021 r., to elektrownie na węgiel brunatny zanotowały wzrost produkcji energii elektrycznej o 7,5 proc. (z niewiele ponad 3 TWh do ok. 3,3 TWh), podczas gdy elektrownie na węgiel kamienny zredukowały produkcję z ok.6,9 TWh do ok.5,7 TWh, tj. o 17,8 proc.
Źródła gazowe, produkując w kwietniu br. ok.0,79 TWh energii elektrycznej odnotowały, podobnie jak w marcu, spadki zarówno m/m i r/r odpowiednio o 9,8 proc. i 20 proc.

Elektrownie wiatrowe z wolumenem 1,3 TWh zanotowały w kwietniu spadek produkcji o 5,1 proc. w porównaniu do marca br., ale w stosunku do kwietnia ubiegłego roku jest to wzrost o 7,8 proc.

W kwietniu 2021 r., w stosunku do marca br., zdecydowanie, bo aż o 25,9 proc. poprawił się wynik w produkcji energii elektrycznej w źródłach wykorzystujących biomasę osiągając wolumen ponad. 165 GWh. Jednak w stosunku do kwietnia 2020 r. był to spadek aż 47 proc.
Elektrownie wodne przy wielkości produkcji energii elektrycznej ok. 200 GWh odnotowały w kwietniu br. spadek w stosunku do marca br. o 4,6 proc., ale w stosunku do kwietnia 2020 r. jest to rekordowy skok o 90,4 proc.

Liderem wśród źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej, podobnie jak w marcu 2021 r., jest fotowoltaika, która przy wytworzeniu ok. 437 GWh zanotowała wzrost w stosunku do marca br. o 44,4 proc.

(1100x482)

W strukturze produkcji, w kontekście udziałów poszczególnych źródeł, należy zauważyć stały wzrost fotowoltaiki (z 2,30 proc. w marcu do 3,6 proc. w kwietniu br.) i zmiany w udziale źródeł węglowych, gdzie znaczący spadek odnotowano dla węgla kamiennego - z 52,2 proc. w marcu br. do 46,6 proc. w kwietniu, ale jednocześnie wzrost m/m z 23,1 proc. do 27 proc. dla elektrowni wykorzystujących węgiel brunatny. W pozostałych źródłach, w stosunku do marca 2021 r., nie zaszły istotne zmiany.

Udział produkcji własnej netto w łącznej strukturze produkcji zanotował w kwietniu br. znaczący wzrost z ok. 86 proc. w marcu do ok. 91 proc.

(1100x528)

Zmiany w produkcji energii elektrycznej z gazu komentuje dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych

Zgodnie z danymi ENTSO-E w kwietniu 2021 r. wytworzenie EE z gazu ziemnego w Polsce wynosiło 787 553 MWh wobec 873 124 MWh w marcu (spadek o 9,8 proc. m/m) i było znacząco niższe w porównaniu do kwietnia roku ubiegłego (984 409 MWh - czyli spadek o 20 proc. r/r).

Pełna treść komentarza

Zmiany w produkcji energii elektrycznej w lutym br. komentuje Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie

W swojej opinii nie chcę odnosić się do poprzednich miesięcy, ale do okresu od początku bieżącego w porównaniu do analogicznego okresu rok do roku (r/r). Kwiecień to kolejny miesiąc potwierdzenia jak dobrze radzi sobie krajowa gospodarka w okresie pandemii. Bo jak mówić o kryzysie gospodarczym skoro narastająco za miesiące I-IV 2021 r/r mamy wzrost krajowego zapotrzebowania na energię (bez potrzeb własnych) o blisko 6proc. (tj. ok 3,1 TWh).

Pełna treść komentarzaCiekawe tematy do poczytania
 • Minerały będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości czystej energii
 • Dla Wytwórców węglowych ważniejsze NABE czy ceny EUA?
 • W jakim stanie jest dziś rynek fotowoltaiczny?

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLAND
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft
  Instytut PE  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE