ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie OPZZ za umową społeczną dla górnictwa, Solidarność czeka z decyzją
07.05.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Rada wojewódzka OPZZ woj. śląskiego poparła w piątek parafowaną w ub. tygodniu umowę społeczną dotyczącą transformacji górnictwa, natomiast struktury śląsko-dąbrowskiej i górniczej Solidarności przesunęły decyzje w tej sprawie. Podpisanie umowy, po akceptacji wszystkich związków, ma nastąpić w maju.

Parafowanie negocjowanej od kilku miesięcy umowy, określającej zasady i tempo stopniowej likwidacji górnictwa węgla energetycznego oraz mechanizmy wsparcia transformacji Śląska, nastąpiło 28 kwietnia w Katowicach. Przed podpisaniem dokument mają zaakceptować statutowe gremia uczestniczących w negocjacjach związków.

W piątek umowę zaakceptowała rada wojewódzka śląskiego OPZZ. "Dyskusja w tej sprawie była bardzo gorąca, ostatecznie jednak Rada podjęła uchwałę upoważniającą mnie do podpisania umowy społecznej" - poinformował PAP przewodniczący Rady Wacław Czerkawski.

Dodał, że wątpliwości członków Rady dotyczyły nie tyle samych zapisów umowy, ale raczej tego, czego w niej nie ma. "Część kolegów opowiadało się - w wielu przypadkach słusznie - za rozszerzeniem umowy o inne ważne tematy. Większość poparła jednak umowę w wynegocjowanym kształcie, uznając, że na dziś jest on optymalny" - tłumaczył związkowiec.

Jego zdaniem, po wielu miesiącach negocjacji nie należy już zwlekać z podpisaniem umowy, by jak najszybciej rozpocząć procedury notyfikacyjne w Komisji Europejskiej oraz prace nad stosownymi ustawami w polskim parlamencie. Gotowy jest już np. związkowy projekt dotyczący powołania specjalnego Funduszu Transformacji Śląska, trwają też prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. "Najważniejsze jednak będzie to, co na naszą umowę powie Bruksela" - podsumował Czerkawski.

Decyzji w sprawie poparcia umowy społecznej nie podjęła jeszcze Solidarność. Zarząd regionu śląsko-dąbrowskiego "S", który miał omówić umowę podczas posiedzenia online w piątek, zdecydował, że najpierw dokumentem powinna zająć się struktura branżowa, czyli Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego "S" - tzw. górnicza Solidarność. Rada miała zebrać się w najbliższy poniedziałek, prawdopodobnie jednak posiedzenie odbędzie się dopiero 18 maja. Wcześniej związkowcy chcą m.in. zapoznać się z planami operacyjnymi poszczególnych kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

W ostatnich dniach związkowcy nieoficjalnie wyrażali przypuszczenia, że między 17 a 21 maja mogłoby dojść do podpisania umowy. W piątkowej rozmowie z PAP Wacław Czerkawski uznał majowy termin podpisania za realny, zaznaczył jednak, że związkowcy z OPZZ nie mają żadnej informacji na temat konkretnej daty.
Związkowcy oczekują, że ze strony rządowej dokument podpiszą w Katowicach konstytucyjni ministrowie: szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremier Jacek Sasin oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Liczą też na podpis, a co najmniej udział w uroczystości podpisania, premiera Mateusza Morawieckiego.

W negocjacjach umowy społecznej uczestniczyło 16 związkowców - wśród nich przedstawiciele różnych struktur Solidarności, OPZZ, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Porozumienia Związków Zawodowych Kadra oraz Sierpnia'80 i Solidarności'80.

Parafowana 28 kwietnia w Katowicach umowa społeczna zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska.

Wejście porozumienia w życie zależy od zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla kopalń - m.in. dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz finansowanie osłon socjalnych dla górników - urlopów przedemerytalnych (płatnych w wysokości 80 proc. wynagrodzenia) i 120-tysięcznych odpraw pieniężnych.

Umowa ma cztery załączniki, dotyczące pomocy publicznej dla kopalń, inwestycji w czyste technologie węglowe, wykazu gmin górniczych dotkniętych transformacją oraz instrumentów wsparcia gmin i firm okołogórniczych. Porozumienie przewiduje ponadto warte łącznie ponad 16 mld zł inwestycje w czyste technologie węglowe oraz powołanie specjalnego Funduszu Transformacji Śląska z 500-milionowym kapitałem początkowym i gwarancjami na kolejny miliard zł.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE