ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na polskich stanach benzynowych trwa przecena autogazu
07.05.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Na stacjach benzynowych dalsza przecena autogazu, natomiast ceny pozostałych paliw pozostają stabilne - podali przed weekendem analitycy rynku paliw.

Jak wskazał BM Reflex, dalsza przecena autogazu, to kontynuacja spadków rozpoczętych na początku kwietnia, która powoduje, że za litr błękitnego paliwa płacimy średnio 2,40 zł, czyli 21 groszy mniej niż na początku kwietnia.

Według prognozy e-petrol w drugim tygodniu maja za litr 95-oktanowej benzyny na stacja zapłacimy średnio 5,21-5,31 zł, za diesla 5,15-5,26 zł/l, za autogaz 2,37-2,43 zł/l.

Portal przypomniał, że w mijającym tygodniu surowiec na giełdzie w Londynie otarł się niemal o poziom cenowy wynoszący 70 dol., ale utrzymanie takich wyników nie udało się. Nadal bowiem presję spadkową na rynki wywiera trudna sytuacja pandemiczna w Indiach, budząca obawy o możliwość przedłużania się globalnych zmagań z zachorowaniami i powolne powracanie do rynkowej normalności.

Wcześniejszą przyczyną zwyżek był optymizm związany z programem szczepień w USA i Europie, a także wyniki cotygodniowego raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE) według którego w USA rezerwy naftowe spadły aż 8 mln baryłek ropy (prognozy mówiły o niecałych 3 mln). W Stanach Zjednoczonych obserwowany jest zwiększony popyt ze strony rafinerii oraz rosnący eksport, a dodatkowo powoli ożywia się zapotrzebowanie indywidualnych odbiorców motoryzacyjnych - co w czasie pandemii było mocno osłabione - wskazał.
Jak dodał BM Reflex, wszystko wskazuje również na to, że do końca maja Iran i USA osiągną porozumienie w kwestii umowy nuklearnej, a to automatycznie otworzy drogę do zniesienia sankcji i wzrostu eksportu ropy irańskiej do końca roku dwukrotnie, do poziomu około 1,5 mln baryłek dziennie.

W dalszym ciągu średnioterminowe prognozy cen ropy naftowej są rewidowane w górę, ze względu na oczekiwania silniejszego odbicia konsumpcji paliw w III kwartale wraz z luzowaniem obostrzeń i początkiem sezonu wakacyjnego - wskazali analitycy biura.

Polecamy ciekawe tematy do poczytania
 • Minerały będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości czystej energii
 • Dla wytwórców węglowych ważniejsze NABE czy ceny EUA?
 • W jakim stanie jest dziś rynek fotowoltaiczny?

 • Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  KOMENTARZE ( 1 )


  Autor: Ciekawski 10.05.2021r. 08:08
  Z tekstu nie wynika jaka jest przyczyna spadku ceny autogazu, tylko jest o cenach ropy naftowej
  Dodatkowo, ludzie się już przyzwyczaili, ale to błąd pisać stacja benzynowa... przecież na takich stacjach sprzedaje się też inne paliwa (ON, LPG etc.). Należy pisać stacja paliw
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLAND
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft
  Instytut PE  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE