ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mój Prąd 3.0 - nabór rusza 1 lipca
07.06.2021r. 10:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby, przedział mocy 2-10 kW, inwestycje podłączone do sieci OSD, koszty kwalifikowane od dnia 1 lutego 2020 r. oraz poziom dofinansowania zależny od zakresu rzeczowego inwestycji - to zasady, które będą obowiązywały w trzeciej odsłonie programu "Mój Prąd"". Rozpoczęcie nowego naboru od 1 lipca.

O dotacje w programie Mój Prąd będzie można ubiegać się od 1 lipca 2021 r. do 20 grudnia 2021 r. Nie są to jednak pewne ramy czasowe. Minister klimatu i środowiska twierdzi, że "nasz kraj obecnie przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny", ponieważ w 2020 r. w Polsce zainstalowano 2,2 GW w przydomowych instalacjach, a więc środki w programie Mój Prąd mogą zostać wykorzystane wcześniej.

Dobrą informacją jest, że dofinansowanie trafi również do osób fizycznych, które poniosły wydatki związane z zakupem instalacji od 1 lutego 2021 r., a więc przed rozpoczęciem trzeciej edycji programu Mój Prąd.

Program Mój Prąd 3.0 kierowany jest do prosumentów - osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Dodatkowo wszystkie instalacje powinny być podłączone do sieci OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego), a ich moc musi zmieścić się w przedziale od 2 kW do 10 kW.

Głównym celem programu nadal będzie zwiększenie produkcji energii z OZE (odnawialnych źródeł energii). Wytwarzanie prądu z węgla przynosi coraz więcej strat i kosztów, dlatego niezbędnym jest inwestowanie w bardziej ekologiczne rozwiązania. Oprócz dotacji z programu Mój Prąd 3.0, które kierowane są do osób fizycznych, funkcjonują dofinansowania przeznaczone dla przedsiębiorców czy rolników.
Informacje podawane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazują na to, że celem nowej odsłony programu jest nie tylko zwiększenie ilości energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale również zwiększenie autokonsumpcji (wykorzystywania na bieżąco energii wytwarzanej przez panele). Wynika to z tego, że przekazywane do sieci nadwyżki prądu mogą stanowić problem dla stabilności systemu dystrybuowania energią w Polsce. Dodatkowo popularną praktyką firm instalacyjnych jest przewymiarowanie instalacji i potrzeb klientów.

Coraz więcej mikroinstalacji, oznacza coraz większe ilości dodatkowej energii przekazywanej do sieci w godzinach, w których panele słoneczne produkują jej najwięcej. Dodatkowo prosumenci odbierają tę energię w czasie, gdy im jej brakuje (np. w nocy czy zimą). Wszystko to sprawia, że NFOŚiGW skłania się do rozszerzenia dotychczasowego zakresu programu o dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej. Do zwiększania autokonsumpcji mogą posłużyć m.in. ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy zarządzania zużyciem energii elektrycznej w domu oraz magazyny energii.Branża spędza czas na CIRE - czytamy i komentujemy ciekawe analizy
 • Czy w Polsce potrzebna jest flota zbiornikowców LNG?
 • Emisja CO2 - Polska na tle Europy
 • Budownictwo zeroemisyjne - co trzeba wiedzieć, porady dla inwestorów

 • Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  KOMENTARZE ( 7 )

  Rozwiń (Pełna treść komentarza)
  Autor: Janek 09.05.2021r. 06:14
  Nareszcie sensowne rozwiązania. Niekontrolowany wzrost OZE to prosta droga do katastrofy. Dotychczas biedni płacili... pełna treść komentarza
  Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 08-06-2021r. 14:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Rozwiń (Pełna treść komentarza)
  Autor: Gospodarni Polacy i ENERGETYCY 09.05.2021r. 15:41
  Zgłaszamy do umieszczenia w Planie Odbudowy: Zadanie dla rządu i parlamentu aby gospodarka działała rynkowo i... pełna treść komentarza
  Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-06-2021r. 16:38 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

  Autor: Zbyszek 07.06.2021r. 13:17
  A co z tymi, którzy z programu Mój prąd 2.0 nie dostali dofinansowania?
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

  Autor: Andre 07.06.2021r. 14:24
  Gadka szmatka i tak od co najmniej 7 miesięcy a konkretów jak nie było tak nie ma:(
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE