ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OGTSUA: Gazprom celowo ogranicza dostawy gazu do UE w celu wytworzenia presji dla poparcia Nord Stream 2
10.05.2021r. 17:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Ukraiński operator gazociągów przesyłowych OGTSUA ostrzega, że Gazprom może celowo ograniczać dostawy gazu do Europy w celu przekonania jej do spornego Nord Stream 2. Konsekwencją jest podwyżka cen gazu - informuje "BiznesAlert.pl".

Zapasy gazu w magazynach europejskich spadły w kwietniu 2021 r. po raz pierwszy w historii. 30 kwietnia były zapełnione w 29,91 proc. W tym samym czasie dostawy LNG spadły o 4,8 proc. a dostawy gazu rosyjskiego wzrosły o 3 proc.

Z tego względu cena gazu na giełdzie TTF w maju wzrosła do 295 dolarów, podczas gdy dwa lata temu było to 157 dolarów.
W pierwszej połowie maja do magazynów europejskich trafiło 1,1 mld m sześc. gazu z 66,5 mld m sześc. potrzebnych do uzupełnienia rezerw do poziomu notowanego w zeszłym roku. Deficyt wynosi zatem 98 proc. - informuje "BiznesAlert.pl".

Pomimo tej sytuacji Gazprom nie wziął udziału w aukcji na przepustowość gazociągów na Ukrainie i nie zwiększył dostaw przez ten kraj pomimo oficjalnej propozycji strony ukraińskiej w maju. Zamierza zapewnić obiecany wolumen, ale nie z wykorzystaniem szlaku ukraińskiego.
Rosyjski ekspert, Igor Juszkow przekonuje, że zamierza wykorzystać w tym celu sporny gazociąg Nord Stream 2, który nadal nie został ukończony.
"Jeśli nie będziecie przeszkadzać w budowie Nord Stream 2, dostaniecie dodatkową ilość gazu do magazynów i na potrzeby grzewcze" - tłumaczył cytowany przez "Interfax".
"Gazprom celowo ogranicza dostawy do Unii Europejskiej w celu wytworzenia presji na rzecz poparcia Nord Stream 2" - przekonuje OGTSUA, operator gazociągów przesyłowych na Ukrainie - "Szantaż i groźby to nie są narzędzia budowy zaufania i partnerstwa. OGTSUA jest gotowy zrealizować wszelkie potrzeby importowe konsumentów europejskich w celu odnowienia rezerw w magazynach, Unia Europejska musi walczyć przeciwko monopolizacji szlaków dostaw i oczekiwać, że Gazprom ustali punkty odbioru gazu na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Monopol Gazpromu na eksport gazociągami podważa sprawiedliwą konkurencję rynkową i to musi się skończyć" - przekonuje spółka.

Czytaj również:
Interfax, OGTSUA , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE