ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA: Rosyjska ambasada odrzuca oskarżenia o rosyjskie związki z cyberatakiem na rurociągi paliwowe
11.05.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie oświadczyła we wtorek, że wbrew "próbom oskarżenia Rosji przez niektóre media" o cyberatak na sieć rurociągów paliwowych Colonial Pipeline w USA, Moskwa nie prowadzi wrogich działań w cyberprzestrzeni.

"Ambasada odnotowała próby niektórych mediów, by oskarżyć Rosję o cyberatak na Colonial Pipeline. (...) Kategorycznie odrzucamy bezpodstawne fabrykacje pojedynczych dziennikarzy i powtarzamy, że Rosja nie prowadzi +wrogiej+ działalności w przestrzeni wirtualnej" - napisano w komunikacie placówki na Facebooku.

Jak wskazała ambasada, władze USA oskarżyły o atak grupę przestępczą DarkSide, nie przypisując go żadnemu konkretnemu państwu.

Władze Rosji odniosły się w ten sposób do poniedziałkowego oświadczenia FBI, które stwierdziło, że odpowiedzialność za cyberatak na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline ponosi grupa DarkSide.

CNN określiła ją wcześniej jako rosyjską grupę przestępczą. Eksperci wskazują, że działalność grupy, polegająca na wyłudzeniach okupu za pomocą złośliwego oprogramowania (ransomware), sugeruje "związek z byłymi republikami sowieckimi", ponieważ ofiarami przestępców nie padały dotąd firmy z Rosji, Ukrainy czy Kazachstanu.
Jak zauważył "Wall Street Journal" w poniedziałek, grupa DarkSide zamieściła oświadczenie, twierdząc, że jej celem jest wyłącznie zarabianie pieniędzy; zaprzeczono związkom ze strukturami rządowymi.

"Jesteśmy apolityczni, nie bierzemy udziału w geopolityce. (...) Naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie tworzenie problemów dla społeczeństwa" - głosi oświadczenie.

Sieć Colonial Pipeline, która dostarcza z rafinerii nad Zatoką Meksykańską do wschodniej i południowej części USA 45 proc. używanych tam paliw, tymczasowo zamknęła w piątek rurociągi. Amerykańskie media zwracają uwagę, że jeśli taka sytuacja potrwa dłużej, wpłynie to na znaczne podwyższenie cen energii.

Polecamy ciekawe tematy do poczytania
 • Minerały będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości czystej energii
 • Dla wytwórców węglowych ważniejsze NABE czy ceny EUA?
 • W jakim stanie jest dziś rynek fotowoltaiczny?

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLAND
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft
  Instytut PE  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE