ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstaje pierwszy tunel w fińskim składowisku odpadów promieniotwórczych
11.05.2021r. 18:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W podziemnym składowisku wypalonego paliwa jądrowego w Onkalo w pobliżu Olkiluoto rozpoczęto drążenie pierwszego tunelu do ostatecznej utylizacji odpadów, poinformowała fińska firma Posiva Oy zarządzająca odpadami promieniotwórczymi i odpowiedzialna za ostateczną utylizację wypalonego paliwa jądrowego z floty czterech komercyjnych reaktorów jądrowych w Finlandii.

Pierwsze na świecie składowisko zużytego paliwa ma rozpocząć działalność w połowie lat dwudziestych. Paliwo zostanie umieszczone w złożu skalnym, na głębokości ok. 450 m. System utylizacji składa się ze szczelnie zamkniętego pojemnika z żelaza i miedzi, buforu bentonitowego otaczającego pojemnik, materiału wypełniającego tunel z pęczniejącej gliny, konstrukcji uszczelniających tunele i pomieszczenia oraz otaczającej je skały.

Pierwsze pięć tuneli, które zostaną wydrążone w ciągu następnych 18 miesięcy, to początek szeroko zakrojonych prac budowlanych, powiedział rzecznik Posiva. Szacuje się, że w ciągu 100-letniego okresu eksploatacji składowiska wykopanych zostanie 100 tuneli do składowania paliwa o łącznej długości ok. 35 km. Maksymalna długość każdego tunelu wyniesie 350 m. Tunele będą miały ok. 4,5 m wysokości i ok. 3,5 m szerokości.

Wydrążenie pierwszych pięciu tuneli jest częścią projektu EKA o wartości ok. 500 mln euro (607 mln dolarów), który obejmuje wykonanie wszystkich niezbędnych obiektów do ostatecznej utylizacji, w tym zarówno ich budowę, jak i wyposażenie, a także rozpoczęcie ostatecznej operacji składowania odpadów w pierwszym tunelu.

Firma stwierdziła, że rozpoczęcie drążenia tunelu jest "znaczącym kamieniem milowym" dla Posivy, ponieważ nastąpiło to po latach prac badawczych nad morfologią i budową skał. Zauważono, że fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK) przed rozpoczęciem drążenia zweryfikował spełnienie warunków wstępnych określonych dla rozpoczęcia prac.
"Lata badań i rozwoju konstrukcji skalnej, które doprowadziły do powstania procedur budowy obiektu jądrowego dostosowanego do fińskiego podłoża skalnego, osiągnęły punkt kulminacyjny" - powiedział Posiva Juha Riihimäki, kierownik budowy, dodając, że rozwój metodologii rozpoczął się wraz z budową zakładu Onkalo w 2004 r.

Paliwo w kapsułkach

"Plan Posivy zakłada pakowanie zużytego paliwa do miedziano-stalowych kanistrów w naziemnym zakładzie hermetyzacji, którego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2019 r. i ma zostać zakończona w połowie 2022 r. Następnie hermetyczne pojemniki będą umieszczane w podziemnych tunelach ostatecznego składowania. W każdym tunelu zostanie umieszczonych ok. 30 kanistrów" - powiedział Riihimäki. Liczba ta zależy od tego, ile otworów znajduje się w tunelu, co jest określane na podstawie objętości odpowiedniej skały biorąc pod uwagę stopień jej spękania. 30 kanistrów umieszczonych w każdym tunelu może pomieścić łącznie ok. 65 ton zużytego paliwa jądrowego.

Posiva zauważyła, że hermetyzacja zużytego paliwa jądrowego i umieszczanie kanistrów w otworach do składowania rozpocznie się po wydaniu przez rząd Finlandii zezwolenia na eksploatację obiektu do ostatecznego unieszkodliwiania odpadów.
"Obecnie szacuje się, że operacja ostatecznej utylizacji rozpocznie się w połowie lat 2020" - powiedział Kimmo Kemppainen, kierownik programu Posiva - "Drążenie i wzmacnianie tuneli, które rozpoczęto zgodnie z rygorystycznymi wymogami regulacyjnymi, oznacza dla Posivy przejście do realizacji najbardziej złożonego i wymagającego systemu konstrukcji skalnej w Onkalo" - dodał.
W marcu tego roku Posiva ogłosiła, że w Onkalo rozpoczęto prace związane z wykonaniem tunelu w celu przeprowadzenia "wspólnego testu funkcjonalnego", który obejmuje ostateczną utylizację na małą skalę w rzeczywistych warunkach i jest częścią uruchomienia składowiska geologicznego. Tunel ten będzie miał ok. 80 m długości i zostaną w nim wywiercone 4 otwory do osadzania pojemników podczas wspólnego testu funkcjonalnego, który odbędzie się w 2023 r. Test ten ma wykazać, że procesy i procedury związane z ostateczną utylizacją są prawidłowe i dopiero wtedy obiekt unieszkodliwiania będzie mógł otrzymać koncesję na prowadzenie działalności.

Miejsce dla repozytorium Posivy zostało wybrane w 2000 r. Fiński parlament zatwierdził zasadniczą decyzję dotyczącą projektu repozytorium w następnym roku.

W Finlandii pełne zarządzanie cyklem życia paliwa jądrowego jest warunkiem wstępnym produkcji energii jądrowej. Posiva jest odpowiedzialna za ostateczną utylizację zużytego paliwa jądrowego wytwarzanego przez przedsiębiorstwa energetyczne Teollisuuden Voima Oyj (TVO) w swojej elektrowni jądrowej Olkiluoto i Fortum w EJ Loviisa. TVO posiada 60 proc. udziałów w Posivie, a Fortum 40 proc.
Posiva opracowuje rozwiązanie do ostatecznej utylizacji wypalonego paliwa jądrowego od lat 70. XX wieku i prowadzi szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe w Onkalo. Posiva złożyła wniosek o pozwolenie na budowę do Ministerstwa Pracy i Gospodarki w grudniu 2013 r. Firma zbadała skałę w Olkiluoto i przygotowała wniosek o zezwolenie na podstawie wyników badań uzyskanych z podziemnego laboratorium Onkalo, które jest rozbudowywane, aby stworzyć podstawę składowiska.

Rząd udzielił koncesji na budowę w listopadzie 2015 r., a prace budowlane na składowisku rozpoczęły się rok później.

Składowisko geologiczne Onkalo będzie pierwszym na świecie składowiskiem zużytego paliwa jądrowego. Podobne repozytorium planowane jest obecnie w Forsmark w Szwecji.

Źródła:
https://www.nucnet.org/news/excavation-of-tunnels-begins-as-finland-set-to-become-first-country-to-start-final-disposal-5-5-2021
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/First-disposal-tunnel-under-construction-at-Finnis

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 12.05.2021r. 12:51
Cytat: "Składowisko geologiczne Onkalo będzie pierwszym na świecie składowiskiem zużytego paliwa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE