ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PFR Ventures: 200 mln zł dla funduszy inwestujących w proekologiczne spółki
11.05.2021r. 21:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
200 mln zł wyniesie budżet nowego programu, który ma wspierać fundusze Ventures Capital i Private Equity inwestujące w proekologiczne innowacyjne spółki - poinformował we wtorek PFR Ventures.

Jak napisano, 200 mln zł wyniesie budżet nowego programu o nazwie PFR GreenHub FoF, którym zarządza PFR Ventures. Jego celem jest rozbudzenie inwestycji funduszy VC i PE w sektor zielonych (proekologicznych) innowacji.

Wskazano, że PFR GreenHub FoF to program uruchomiony w ramach PFR GreenHub - strategicznej inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju, której celem jest realizacja transformacji energetycznej Polski.

"PFR GreenHub to szeroki projekt, w którym planujemy dokonywać inwestycji bezpośrednich w duże przedsięwzięcia, wspierać kapitałowo inwestycje samorządowe oraz integrować zielony system polskich innowacji. Program PFR GreenHub FoF jest jego ważny elementem, który zapewni pośrednie finansowanie dla młodych i innowacyjnych spółek z aspiracjami do tworzenia technologii chroniących naszą planetę" - powiedział cytowany w informacji wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak.

Z kolei, jak zaznaczył prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz, "jest to pierwszy program PFR Ventures, w którym na rynek patrzymy z perspektywy branż, a nie etapu rozwoju spółek". Dodał, że taki model pozwoli skierować pieniądze do firm, które są w stanie realnie wspierać transformację energetyczną. Zaznaczył, że operowanie w takim modelu nie byłoby możliwe bez wcześniejszego wytworzenia stabilnej podstawy finansowania start-upów.

W pierwszym etapie - jak napisano - na inwestycje w fundusze VC i PE zarezerwowano 200 mln zł. Pojedynczy fundusz może pozyskać do 80 mln zł. Środki PFR GreenHub FoF mogą stanowić maksymalnie 50 proc. jego kapitalizacji. Zespoły zarządzające będą mogły składać oferty do programu PFR GreenHub FoF od początku czerwca, a nabór potrwa do wyczerpania środków.
"200 mln zł wystarczy na inwestycje w 4 do 5 funduszy. Jeżeli program spotka się z większym zainteresowaniem, będziemy szukać możliwości dla zwiększenia budżetu" - wskazała dyrektorka inwestycyjna odpowiedzialna za PFR GreenHub FoF Małgorzata Walczak.

Jak czytamy, fundusze, które chcą sięgnąć po środki z PFR Green Hub FoF muszą mieć odpowiednią strategię inwestycyjną. Ich inwestycje powinny być skierowane do spółek z obszarów: greentech, OZE lub climate-tech. Ważnym elementem będzie też kontrola paramtetrów ESG (elementy związane z środowiskiem, odpowiedzialnością społeczną oraz ładem korporacyjnym) w spółkach portfelowych. Środki będą trafiać przede wszystkim do projektów, które znajdują się na późniejszej fazie rozwoju (wzrost/ekspansja).

Przypomniano, że kraje członkowskie powinny osiągnąć 20 proc. udział energii z OZE w całkowitym zużyciu energii i 10 proc. udział tej energii w sektorze transportowym. Dla Polski wyznaczono cel 15 proc. w całym sektorze OZE oraz 10 proc. w sektorze paliw transportowych. PFR GreenHub FoF jest jednym z programów, który ma pomóc osiągnąć taki status.

Dodano, że przed uruchomieniem programu, PFR Ventures przeprowadziło analizę analogicznych rozwiązań w Europie. Weryfikacji poddano projekty prowadzone przez m.in. niemieckie KfW, brytyjskie BBB czy norweskie Nysno. Odbyły się także dwa spotkania konsultacyjne z rynkiem.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE