ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron proponuje 180 zł podwyżki. Związkowcy uważają, że to za mało
12.05.2021r. 21:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zarząd Taurona zaproponował stronie społecznej wzrost płac o 180 zł brutto, co poniosłoby koszty pracy o 67 mln zł rocznie. Związkowcy postulują podwyżkę o 340 zł, co zwiększyłoby roczne koszty o 127 mln zł - wynika ze środowych informacji Taurona.

W środę w Katowicach rozpoczęło się kolejne spotkanie zarządu firmy ze związkowcami, skupionymi w Radzie Społecznej. Jednym z tematów są żądania płacowe.

Rozmowom towarzyszy protest związkowców, którzy - oprócz postulatów płacowych - akcentują też brak zgody strony społecznej na podział Grupy Tauron poprzez wydzielenie z niej aktywów wytwórczych opartych na węglu. Obawiają się utraty miejsc pracy i żądają gwarancji pracowniczych w procesie transformacji energetyki.

Jak poinformował rzecznik Solidarności Marek Lewandowski, rozpoczęty około dziewiątej rano protest przy katowickiej siedzibie Taurona ma potrwać ok. 1,5 godziny. W tym czasie uczestnicy akcji mają jeździć swoimi samochodami w pobliżu biurowca, w którym urzęduje zarząd firmy. Podobny protest miał miejsce 28 kwietnia - wówczas nie spowodował większych utrudnień w ruchu. Akcji towarzyszy pikieta przed budynkiem.

Prezes Taurona Paweł Strączyński zapewnił w środę, że negocjacje z przedstawicielami Rady Społecznej, dotyczące wysokości wzrostu wynagrodzeń w spółkach Grupy, będą kontynuowane.

"Zaproponowaliśmy stronie społecznej podniesienie płac o 180 zł brutto, co przekłada się na wzrost kosztów pracy o 67 mln zł w skali roku. Postulaty strony społecznej zakładają wzrost wynagrodzeń o 340 zł, co skutkowałoby wzrostem kosztów pracy o 127 mln zł w tym roku i kolejnych latach. Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową Grupy oraz skalę wyzwań, przed jakimi stoimy w perspektywie przyspieszenia transformacji polskiej energetyki, zaspokojenie oczekiwań strony społecznej na tak wysokim poziomie jest niemożliwe i utrudnia wyprowadzenie Taurona na prostą" - ocenił prezes Taurona.

"Decyzje, które podejmuję, oparte są na faktach, a nie na przeczuciach czy intuicji. Dziś faktem jest poważna sytuacja finansowa Grupy Tauron. Apeluję więc o odpowiedzialność strony związkowej. Bez odpowiedzialnego zarządzania finansami, przed Grupą nie ma żadnych perspektyw" - uważa Strączyński.
Odnosząc się do krytykowanego przez związkowców planu skupienia bloków energetycznych opartych na węglu w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, prezes ocenił, że "wydzielenie aktywów węglowych do odrębnego podmiotu odpowiadającego za bezpieczeństwo energetyczne Polski otwiera drogę do odpowiedzialnej, rozłożonej na lata transformacji energetyki".

"Taka strategia to nie terapia szokowa, a przemyślana, odpowiedzialna społecznie propozycja kontrolowanego wyjścia energetyki z węgla, a jednocześnie zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom sektora wytwarzania" - uważa Paweł Strączyński.

Przypomniał, że poprzednie spotkanie zarządu z Radą Społeczną odbyło się 28 kwietnia, zaś negocjacje dotyczące podwyżki wynagrodzeń miały miejsce w miniony poniedziałek. Kolejnym spotkaniom towarzyszą związkowe pikiety.

"Podejmowane przed posiedzeniami działania protestacyjne, po pierwsze wypaczają obraz dialogu społecznego w Tauronie, po drugie nie sprzyjają konstruktywnemu wypracowaniu kompromisu i po trzecie budują niepotrzebne napięcie podczas prowadzonych rozmów" - ocenił prezes Taurona, według którego zdumienie budzi wywieranie presji i organizowanie protestów w trakcie prowadzonych negocjacji.

"Porozumienie wymaga rozwagi, cierpliwości i otwartości z obu stron. Emocje, podgrzewanie atmosfery, ataki werbalne utrudniają znalezienie kompromisu" - podsumował Strączyński.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Energetyk 12.05.2021r. 10:14
Inflacja to 3,2 wiec 180 pln brutto to smiech na sali może prezes ujawni swoje zarobki wtedy zobaczymy jaki promil... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: 100/500 o.k. 12.05.2021r. 10:31
Dla Zarządu podwyżka 100 zł
dla pracowników 500zł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 12.05.2021r. 12:55
A czy w bankrutach górniczych też będą podwyżki płac?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Old ene 13.05.2021r. 07:41
No przecież już wymyślono patriotyzm gospodarczy. Jak się suweren nie zgadza ze stanowiskiem władz, to nie jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anna 14.05.2021r. 10:38
jaka poważna sytuacja? Rząd wyprowadza miliardy z energetyki a pracownicy mają się obejść głodową podwyżką . Rząd do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pracownik PGE 18.05.2021r. 09:57
W ubiegłym roku w PGE Obrót średnie wynagrodzenie spadło o 10% a w tym roku wypowiedziano gwarancje zatrudnienia w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tes 19.05.2021r. 08:36
Dlaczego tylko podział Grupy Tauron poprzez wydzielenie z niej aktywów wytwórczych opartych na węglu. Proponuję... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE