ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska po raz pierwszy sprzedała uprawnienia do emisji CO2 powyżej 50 euro
12.05.2021r. 11:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Przeprowadzona 12 maja na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji dwutlenku węgla została rozliczona po kursie 53,95 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 5 072 500 uprawnień, wobec oferowanych 2,575 mln.

Aukcję uprawnień do emisji CO2 z 12 maja 2021 r. komentuje dla CIRE.PL Tomasz Marek Bujacz - Senior Sales Trader w Vertis Environmental Finance.

"Mimo zakończonych umorzeń za 2020 r. ceny uprawnień do emisji CO2 nadal biją kolejne rekordy. Podczas dzisiejszego notowania cena na kontrakcie terminowym EUA DEC21 osiągnęła poziom 54,24 euro. Wysokie ceny gazu w połączeniu ze spekulacją na rynku CO2 są głównymi powodami rajdu EUA. Handlowane wolumeny nadal pozostają bardzo duże. Pomijając 3 maja, który był dniem wolnym w wielu częściach Europy średni handlowany wolumen z pozostałych dni obecnego miesiąca wynosi 34 mln ton" - zwraca uwagę Tomasz Marek Bujacz.

(1000x498)

"Dzisiaj po zamknięciu notowania Komisja Europejska opublikuje dane dotyczące całkowitej ilości jednostek w obiegu (TNAC). To ważna informacja, ponieważ od tego zostanie wyliczona ilość EUA, która zostanie przesunięta w ostatnich miesiącach bieżącego roku i w 2022 r. z aukcji do rezerwy" - zauważa Senior Sales Trader w Vertis Environmental Finance.
Przeprowadzona dzisiaj w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 53,95 euro przy zgłoszonym zapotrzebowaniu 5 072 500 uprawnień wobec oferowanych 2 575 000.

(1000x507)

"Z analizy technicznej współczynnik siły względnej dla EUA znajduje się na poziomie 84, pierwszymi progami wsparcia w przypadku korekty mogą być: 52 euro i 50,90 euro. Z kolei w przypadku wzrostów ceny mogą napotkać opór przy 55 euro." - podsumowuje Tomasz Marek Bujacz.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Szym 13.05.2021r. 19:17
Głowa boli. My (Polska) sprzedajemy ciągle uprawnienia do tego śmieciowego CO2 a np dzisiaj CIRE podaje, że na rynku cena energii elektrycznej z powodu CO2 gwałtownie zwyżkuje. I dobija mnie ta "Wydma Lubiatowska" - nie trzeba zbyt dużej wiedzy i inteligencji by zauważyć, iż pseudo-rynek CO2 jest czystą spekulacją. Za odpad można od biedy płacić 10-20 EURO/t na ochronę środowiska, ale manipulowanie ceną 5-55 EURO/tonę to najczystsza spekulacja. W WL domaga się jeszcze dowodu formalnego. Pan "zgryźliwy" zaczął wyjaśniać - proszę o C.D.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE