ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Wystawa "Tablice Pamięci" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
14.05.2021r. 18:41

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie można zwiedzać wystawę "Tablice Pamięci", dokumentującą skalę niemieckich represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939 - 1945. Wystawa jest częścią projektu Fundacji PGE poświęconego Tablicom Karola Tchorka.

Płaskorzeźbione, z wykutym w piaskowcu krzyżem maltańskim, tablice Karola Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Znajdujące się w wielu dzielnicach Warszawy tablice od kilkudziesięciu lat przypominają o ogromie zbrodni, jakich ludność Warszawy doznała od niemieckiego okupanta. Obecnie z 450 tablic upamiętniających miejsca straceń i walk powstańczych zostało w przestrzeni publicznej zaledwie 167. Zainicjowany w 2018 r. projekt "Tablice Pamięci" ma na celu uchronić przed zapomnieniem te ważne dla historii Warszawy miejsca.Często mijamy niektóre z tablic, nie pamiętając, czego dotyczą, a są świadectwem pamięci o konsekwentnym planie eksterminacji mieszkańców Warszawy i zniszczenia miasta przez Niemców. Pamięć i tożsamość narodowa są dobrem, o które chcemy się troszczyć i popularyzować wśród następnych pokoleń - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt "Tablice Pamięci" powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Objęty został patronatem wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Autorzy wystawy - historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski na dwudziestu tablicach udokumentowali największe zbrodnie, których dopuścił się niemiecki okupant na ludności Warszawy. Poczynając od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim, czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego.

Choć wystawa prezentowana jest w Muzeum Wojska Polskiego to zawsze należy pamiętać, że II wojna światowa to nie tylko działania militarne. Przeciwnikiem był cały naród. Zamysłem było zlikwidowanie państwa polskiego, narodu polskiego - mówił Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawa "Tablice Pamięci" przygotowana została w języku polskim i angielskim. Towarzyszy jej dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą którego można pobrać aplikację z lokalizacjami 167 tablic Tchorka i spisaną historią upamiętnionych miejsc.

Dotychczas wystawę można było obejrzeć dzięki PKP Polskim Kolejom Państwowym w hali dworca Warszawa Centralna, wirtualnie na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej "Tablice Pamięci". Od 5 maja można ją ponownie zobaczyć na żywo na terenie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Czytaj również:
PGE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE