ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jedut: pieniądze niezbędne na przekształcenie naszych przedsiębiorstw nie biorą się znikąd
15.05.2021r. 08:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
"Musimy myśleć, jak dostosować się do nowych warunków i jak w ciągu najbliższych kilkunastu lat przebudować nasze urządzenia, nawet zmodyfikować nasz sposób postępowania, tak żeby takie zakłady jak KOGENERACJA systematycznie mogły osiągać dodatni wynik finansowy i korzystną marżę" - powiedział Andrzej Jedut, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. podczas spotkania pn. "Kawa z Kogeneracją" z dziennikarzami branżowymi, poświęconego inwestycjom spółki na rzecz czystego powietrza. Organizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Prezes Andrzej Jedut podkreślił znaczenie dla stolicy Dolnego Śląska i całej aglomeracji wrocławskiej inwestycji Nowa EC Czechnica, która ma rozpocząć działalność w 2024 r. Przybliżył stan zaawansowania prac nad realizacją projektu, a także wymienił wymierne korzyści płynące z jego eksploatacji.

"Uzyskaliśmy wszystkie zgody korporacyjne niezbędne do tego, aby podpisać umowę z wykonawcą. Odbył się przetarg i wykonawca został wybrany. To jest konsorcjum Polimex Mostostal i Polimex Energetyka. Obecnie kompletowane są dokumenty potrzebne do podpisania umowy. Czekamy na uzgodnienie terminu jej podpisania" - poinformował prezes KOGENERACJI.

Wśród głównych wyzwań, jakie stoją przed realizacją projektu Andrzej Jedut wskazał, że "największym wyzwaniem jest czas".
"Umowę powinniśmy podpisać jak najszybciej, tak, żeby wykonawca mógł wejść na budowę. Jednocześnie liczymy na to, że ograniczenia związane z COVID-em jak najszybciej się skończą i pozwolą na aktywne przystąpienie do działania" - dodał.

"Jeśli chodzi o korzyści, jakie przyniesie Nowa EC Czechnica prezes Jedut podkreślił, że będzie to dla Siechnic i aglomeracji wrocławskiej nowoczesne, opalane gazem, niskoemisyjne źródło ciepła i energii elektrycznej. - Ogromną korzyścią dla naszych odbiorców będzie to, że powstanie źródło, pracujące w sposób stabilny. Przyczynią się do tego sprawdzone, nowoczesne rozwiązania. Ponadto, ze względu na niższą emisję dwutlenku węgla, znacznie obniży się koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, który obecnie dotyka nas najbardziej" - powiedział Andrzej Jedut.

"Szacujemy, że zdolność wytwórcza, jeśli chodzi o moc cieplną, będzie na poziomie 315 MW. Obecna siechnicka elektrociepłownia zapewnia niecałe 250 MW. Ten wzrost pozwoli na rozbudowanie systemu ciepłowniczego - większa liczba mieszkańców będzie zatem mogła skorzystać z przyjaznego środowisku ciepłą sieciowego, eliminując tym samym ogrzewanie za pomocą indywidualnych pieców węglowych i pozbywając się w jakiejś części problemu związanego z niską emisją" - dodaje.

Prezes Jedut odniósł się do możliwości zastosowania w nowej jednostce produkcyjnej nowoczesnych technologii, które mogą pojawić się w przyszłości. "Dla bloku gazowo-parowego i kotłów gazowych, które będą tam wybudowane, paliwem będzie gaz ziemny. Głównymi urządzeniami, które będą go spalać pozostają turbiny gazowe zakupione od firmy Siemens. Producent deklaruje, że pracuje nad dostosowaniem tych turbin do współspalania wodoru jako paliwa, a taka technologia pozwoliłaby na jeszcze większą redukcję emisji CO2 w przyszłości" - zauważył Andrzej Jedut - "Jeżeli będą wchodziły w życie nowe technologie, które będziemy w stanie zastosować, to z pewnością będziemy starali się je wdrożyć, by produkować w sposób jeszcze bardziej ekologiczny" - dodał prezes KOGENERACJI.

Andrzej Jedut skomentował również implementację przepisów wspólnotowych dotyczących kogeneracji do polskiego obrotu prawnego i płynące stąd zagrożenia.
"Przepisy unijne, które wchodzą do obrotu prawnego wprost zmuszają nas, jako firmy które produkują ciepło i energię elektryczną, aby się przystosowywać do nowej rzeczywistości. To nie jest proste, chociażby dlatego, że środki niezbędne na przekształcenie naszych przedsiębiorstw biorą się z tego, co zarobimy, czyli tak naprawdę przekładamy koszty, które ponosimy - na naszych odbiorców.
Niezbędne jest szukanie takich rozwiązań, które pozwolą nam na dostosowanie się do nowych, ciągle zmienianych uwarunkowań, związanych z przepisami, które przychodzą do nas w postaci nowych uregulowań" - zauważył prezes Jedut.

"Unijne przepisy mogą spowodować, że w scentralizowanych systemach ciepłowniczych dużo gorzej będą funkcjonowały źródła większe, które są obciążone wszystkimi opłatami. Rozwiązania te będą tymczasem promowały małych producentów stosujących np. wykorzystywanie pomp ciepła czy fotowoltaiki. Zakładam, że w dłuższym okresie czasu, zarządcy systemów ciepłowniczych będą musieli zmienić swoją filozofię funkcjonowania. Scentralizowane źródła ciepła będą nadal dominującym dostawcą ciepła w sezonie zimowym, świadcząc zarazem usługę bezpieczeństwa dostaw ciepła do systemu ciepłowniczego, natomiast podstawa w pewnej części, szczególnie latem, może zostać opanowana przez małe rozproszone jednostki wytwórcze mogące należeć do niezależnych producentów. Aby uniknąć sytuacji, w której realizacja tego scenariusza może doprowadzić do wzrostu łącznych kosztów funkcjonowania systemów ciepłowniczych, trzeba szukać rozwiązań legislacyjnych" - podkreślił prezes wrocławskiej spółki.

Prezes Jedut zwrócił również uwagę na trzecią z elektrociepłowni należącą do KOGENERACJI, która energię produkuje już z gazu. "Elektrociepłownia Zawidawie, to zakład który w tej chwili doskonale sobie radzi. Podłączamy do niego nowych odbiorców i w dalszym ciągu zamierzamy ten trend rozwijać. W planach rozwojowych dla tego obiektu ujęte zostało zwiększenie mocy cieplnej. Rozmawiamy też z Fortum na temat możliwości przyłączenia tego rejonu do obszaru Wrocławia."

Kolejną kwestią poruszoną przez prezesa Andrzeja Jeduta było ewentualne poszerzenie palety technologii ciepłowniczych. "Przygotowujemy plan zmiany rodzaju paliwa do produkcji energii dla Wrocławia - dominującym paliwem będzie gaz, jednakże rozważamy również wykorzystanie innych technologii. Oczywiście wiele zależy od ekonomicznych analiz. Osobiście byłbym za zastosowaniem pomp ciepła, kotłów elektrodowych, do których energia elektryczna byłaby wytwarzana przez fotowoltaikę, czy z wykorzystaniem akumulatorów ciepła, które mogłyby je gromadzić i w odpowiednim momencie dostarczyć do sieci. Będziemy wybierali takie rozwiązania, które szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej będą miały jak najwyższe prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedniej marży i odpowiedniego przychodu. Tu nie będzie prostej drogi. Chcielibyśmy mieć jak najlepsze, jak najnowocześniejsze rozwiązania odporne na zmienność, w której funkcjonujemy. Dzisiaj mówimy o budowie Nowej EC Czechnicę, jutro będziemy mówić o budowie ITPOE, ale np. za 5 lat może się okazać, że rzeczywistość na tyle się zmieni, iż te pomysły będą ewoluowały w takim kierunku, jaki, według wiedzy zarządzających, będzie w danym momencie najkorzystniejszy."

"W kontekście konieczności odejścia od węgla, powinniśmy modyfikować dotychczasowe rozwiązania i sposoby postępowania. Chodzi o to, by nie tylko dostosować się do nowych warunków, ale także o to, by, przebudowując urządzenia wytwórcze, zapewnić ich optymalne funkcjonowanie przez kolejne lata" - podsumował Andrzej Jedut, prezes wrocławskiej KOGENERACJI.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE