ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy. Podatek od emisji CO2 po połowie między właścicieli mieszkań a wynajmujących
16.05.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W Niemczech gaz ziemny i olej opałowy wykorzystywane do ogrzewania mieszkań, staną się droższe z powodu nowego podatku od emisji CO2. W przypadku wynajmowanych mieszkań, koszt ten będzie dzielony po połowie między właścicieli mieszkań a wynajmujących. Decyzja ta dotyczy ok. 23 mln gospodarstw domowych w Niemczech - informuje "BiznesAlert.pl".

Od początku roku obowiązuje opłata w wysokości 25 euro za tonę wyemitowanego CO2. W rezultacie cena litra oleju opałowego wzrasta o ok. 8 centów, a 1 kWh gazu ziemnego o 0,6 centa. Zgodnie z obecnym stanem prawnym podatek od emisji jest częścią ceny kosztów ogrzewania i może być bez ograniczeń przenoszone na najemców przez wynajmujących. Po długich negocjacjach Wielka Koalicja (CDU/CSU-SPD) zgodziła się teraz stworzyć równowagę społeczną w tej kwestii.

CDU od dawna opierała się temu podejściu. SPD uznała jednak, że przerzucanie całości kosztów emisji CO2 na najemców jest społecznie niesprawiedliwe. Choć mogli sami regulować zużycie energii, to mają niewielki wpływ na to, czy ich mieszkanie jest lepiej ocieplone, czy wyposażone w nowocześniejsze ogrzewanie - przekonują socjaldemokraci. Gdyby wynajmujący mieli udział w kosztach, pojawiłaby się również większa zachęta do przejścia na technologię niskoemisyjną.
Ok. jednej trzeciej emisji gazów cieplarnianych w Niemczech można przypisać sektorowi budowlanemu. Do 2030 r. emisje w tym sektorze będą musiały spaść o ok. 67 proc, w porównaniu z poziomami z 1990 r. do 70 mln ton, aby osiągnąć poziomy emisji określone w ustawie o ochronie klimatu. Sektor budowlany jako jedyny, według Ministerstwa Środowiska, nie zrealizował swoich celów w zakresie emisji CO2 na 2020 r. - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
Der Spiegel , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: khr 17.05.2021r. 08:30
Połowę poniesie właściciel, więc czynsz pójdzie do góry i za wszystko zapłaci wynajmujący.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE