ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KOBIZE: Bardzo duża zmienność na rynku uprawnień EUA to już stały trend w tym roku
18.05.2021r. 08:30

Bardzo duża zmienność i kolejne rekordy cen to już stały trend dla rynku uprawnień EUA w tym roku - podał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

"Jeszcze w styczniu uprawnienia były wyceniane na ok. 31 euro, w kwietniu natomiast zbliżyły się do 49 euro. Są to wzrosty na poziomie ok. 60 proc. Na uwagę zasługuje utrzymująca się od lutego ekstremalnie wysoka zmienność cen, która średnio w miesiącu osiągała wartość ok. 6 euro (w kwietniu 6,36 euro). (...) To pokazuje, że o jakiejś większej stabilności cen na rynku uprawnień w najbliższym czasie nie może być mowy" - napisano.

KOBIZE podaje, że w kwietniu ceny uprawnień EUA zbliżyły się do poziomu 49 euro systematycznie pnąc się do góry przez cały miesiąc.

"Po drodze nie było żadnych korekt i realizacji zysków przez inwestorów. Dominował popyt wspierany głównie przez instalacje z EU ETS zobowiązane do rozliczenia swoich emisji za 2020 r., wysokie ceny osiągane na aukcjach, utrzymującą się euforię na innym rynkach (hossa na rynkach akcji i surowców) czy przez zmiany regulacyjne typu przyjęcie prawa klimatycznego przez Parlament Europejski, co będzie skutkowało podwyższeniem celu redukcyjnego w UE o 55 proc. do 2030 r" - napisano.
Statystycznie, uprawnienia EUA w kwietniu 2021 r. zyskały na wartości blisko 15 proc.

KOBIZE zwraca uwagę, że pod koniec kwietnia wzrosty powyżej 48 euro osiągano przy bardzo niewielkich obrotach, co by wskazywało, że niewiele jest w tej chwili podmiotów skorych do sprzedaży uprawnień.

Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Energetycy zaniepokojeni przyszłością branży
 • Po awarii stabilizuje się sytuacja w Elektrowni Bełchatów
 • Atom musi być dla Polski priorytetem

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE