ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

6 mln zł dla gminy Ząbkowice Śląskie na zakup elektrycznych autobusów
18.05.2021r. 11:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Gmina Ząbkowice Śląskie na Dolnym Śląsku będzie jednym z pierwszych beneficjentów środków, które rząd uruchomi w ramach Krajowego Planu Odbudowy i rozwoju elektromobilności. Prawie 6 mln zł dotacji przeznaczy na zakup czterech elektrycznych autobusów.

W komunikacie przesłanym we wtorek przez NFOŚiGW podano, że Ząbkowice Śląskie to jedno z pierwszych miast zaproszonych do negocjacji z NFOŚiGW w programie "Zielony Transport Publiczny (Faza I)". Gmina chce kupić cztery elektryczne autobusy i otrzyma na ten cel prawie 6 mln zł dotacji.

"Celem przedsięwzięcia jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz obniżenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 7 mln zł, zakończenie projektu jest planowane na wrzesień 2022 roku" - czytamy.

Jak podano, program cieszył się dużym zainteresowaniem. W sumie złożono w nim 45 wniosków o dofinansowanie.

"W tej chwili równolegle prowadzone są zarówno ocena wniosków, jak i takie dostosowywanie instrumentów wsparcia, by korespondowały z warunkami określonymi w Krajowym Planie Odbudowy. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać środki finansowe z Planu przeznaczone na wsparcie zeroemisyjnego, inteligentnego transportu" - napisano w komunikacie.
"Szczególnie cieszy nas zainteresowanie programem średnich i mniejszych miast. Oznacza ono, że także w gronie mniejszych samorządów mamy coraz liczniejsze grono ambasadorów idei czystego, bezpiecznego, przyjaznego mieszkańcom transportu. Potwierdzeniem niech będzie fakt, że 20 miast po raz pierwszy chce kupić autobusy elektryczne i wodorowe" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

W programie aplikacje złożyły miasta z 14 województw, w tym 20 miast poniżej 100 tys. mieszkańców, a także 20 miast, które dotychczas nie korzystały ze wsparcia rządowego i po raz pierwszy planują zakupić autobusy zeroemisyjne.

"Elektryfikacja miejskiego transportu publicznego to stale ogromne wyzwanie. W polskich miastach jeździ ponad 12 tys. autobusów. Dotychczas dzięki wsparciu ze środków unijnych oraz krajowych programów NFOŚiGW takich jak Gepard czy Kangur samorządy zakontraktowały zakup około 690 autobusów elektrycznych, przy czym 430 jest już zarejestrowanych. Będziemy w pełni wykorzystywać możliwości i środki, jakie w zakresie budowania zeroemisyjności transportu publicznego da nam przyjęty przez Radę Ministrów Krajowy Plan Odbudowy" - zapowiedział prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.

Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Awaria odłączyła od sieci niemal całą Elektrownię Bełchatów
 • Po awarii sytuacja w Elektrowni Bełchatów już się stabilizuje
 • Atom musi być dla Polski priorytetem

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE