ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iberolica zainwestuje ponad 100 mln zł w farmę wiatrową w woj. pomorskim
18.05.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Kosztem ponad 100 mln zł spółka należąca do hiszpańskiej grupy Iberolica zbuduje w Dębnicy Kaszubskiej (woj. pomorskie) farmę wiatrową o mocy 20,7 megawatów - poinformował we wtorek inwestor. Złożona z sześciu turbin farma będzie w stanie zasilić ok. 15 tys. gospodarstw domowych.

"Rozpoczynamy prace budowlane, które chcemy skończyć do grudnia 2021 roku. Wtedy nasza elektrownia zacznie dostarczać zielony, ekologiczny, bezemisyjny prąd do sieci" - poinformował, cytowany w komunikacie, Xavier Canals z zarządu spółki DK Farma Wiatrowa.

Farma wiatrowa Dębnica Kaszubska to kolejne przedsięwzięcie hiszpańskiego inwestora w Polsce. Przed kilkoma miesiącami spółka rozpoczęła prace budowlane w Białym Borze (Zachodniopomorskie), gdzie powstaje farma z 42 turbinami o łącznej mocy 145 megawatów. Jak informowano jesienią ub. roku, warta ok. 675 mln zł inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Wytworzona tam energia zasili ponad 100 tys. odbiorców.

Prąd z nowej farmy w Dębnicy Kaszubskiej trafi do sieci na podstawie aukcji, wygranej przez inwestora w 2019 roku. Do systemu elektroenergetycznego energia z wiatru zostanie wprowadzona poprzez stację Dębnica Kaszubska, należącą do spółki Energa Operator.
Spółka DK Farma Wiatrowa szacuje, że roczne wpływy do budżetu Dębnicy Kaszubskiej - gminy, na terenie której powstanie farma - wyniosą ok. 700 tys. zł. Na mocy porozumienia z gminą inwestor zobowiązał się także do inwestycji towarzyszących budowie farmy.

"W momencie powstania farmy ich wartość wyniesie 250 tys. zł. Później - regularnie, co pięć lat - spółka będzie inwestowała w komfort życia mieszkańców kolejnych 120 tys. zł. Będzie także dokładać do funduszy sołeckich 25 tys. zł rocznie" - poinformował Xavier Canals. Inwestor porozumiał się też z Zarządem Dróg Powiatowych w Słupsku w sprawie remontu części okolicznych dróg powiatowych.

Czytaj również:
Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Awaria odłączyła od sieci niemal całą Elektrownię Bełchatów
 • Po awarii sytuacja w Elektrowni Bełchatów już się stabilizuje
 • Atom musi być dla Polski priorytetem

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE