ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Działa kolejny blok w Elektrowni Bełchatów, do uruchomienia pozostały dwa
18.05.2021r. 12:53

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W Elektrowni Bełchatów działa już osiem z 10 bloków energetycznych wyłączonych w poniedziałek z powodu awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu. "Do uruchomienia zostały dwa bloki energetyczne, nr 2 i 6" - podała Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energia Konwencjonalna (PGE GiEK).

"Kolejny blok energetyczny w sieci. Przed chwilą specjaliści branży energetycznej zatrudnieni w Elektrowni Bełchatów uruchomili kolejny blok energetyczny, nr 8" - poinformowała PGE GiEK we wtorek w południe.

W poniedziałek ok. godz. 16.30, w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych stacji rozdzielczej w Rogowcu pod Bełchatowem, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW. W momencie awarii oddawały one do systemu 3640 MW, czyli przeszło 15 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

W nocy z poniedziałku na wtorek przywrócono działanie sześciu bloków energetycznych: nr 3, 4, 5, 9, 10 i 11. Następnie uruchomiono kolejny blok energetyczny, nr 7.

PGE GiEK poinformowała, że uruchomienie ośmiu nagle wyłączonych bloków energetycznych zajęło energetykom 9 godzin, co według spółki jest bardzo szybkim tempem.

W poniedziałek wieczorem energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkował jedynie blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew pod Działoszynem. Działa on bez zakłóceń.

Obecnie na terenie elektrowni łącznie pracuje już dziewięć ze wszystkich 11 bloków energetycznych.
Zespół specjalistów cały czas pracuje nad przywróceniem do działania pozostałych wyłączonych awaryjnie jednostek.

Awaria w rozdzielni w Rogowcu została usunięta w poniedziałek. Prawdopodobną przyczyną było zwarcie. Dokładne okoliczności wystąpienia zakłócenia zbada zespół ekspertów.

Mimo awarii krajowy system energetyczny pracował stabilne. Było to możliwe dzięki krajowej rezerwie operatora, uruchomieniu mechanizmów obrony systemu elektroenergetycznego przed blackoutem oraz skorzystaniu z importu awaryjnego m.in. z Czech, Słowacji i Niemiec.

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW.

Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Awaria odłączyła od sieci niemal całą Elektrownię Bełchatów
 • Po awarii sytuacja w Elektrowni Bełchatów już się stabilizuje
 • Atom musi być dla Polski priorytetem

 • Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  KOMENTARZE ( 1 )


  Autor: cytaty 19.05.2021r. 10:40
  "Prawdopodobną przyczyną było zwarcie"
  co było przyczyną zwarcia?
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE