ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAE: Dla neutralności węglowej trzeba natychmiast porzucić projekty związane z paliwami kopalnymi
18.05.2021r. 17:00

Według opublikowanych we wtorek szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej, aby osiągnąć neutralność węglową do połowy tego stulecia i ograniczyć globalne ocieplenie o 1,5 st. C., należy natychmiast porzucić projekty dot. paliw kopalnych i gazu ziemnego i do 2035 r. przestać sprzedawać pojazdy o napędzie spalinowym.

Agencja wskazała w raporcie, że ta ścieżka do sukcesu w walce o neutralność węglową jest "ograniczona", ale "wykonalna" oraz oferuje "ogromne korzyści" dla społeczeństw pod kątem zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i zdrowia.

"Neutralność węglowa" polegająca na emitowaniu nie większej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery niż świat jest w stanie zaabsorbować, wiąże się też z przyspieszeniem spadku popytu na paliwa kopalne i wzrostem udziału energii odnawialnej. "Poza tymi projektami, które są realizowane w 2021 r. nie przewidujemy już więcej miejsca na ropę lub gaz" - podkreśliła agencja.

Sektor elektroenergetyczny na całym świecie powinien osiągnąć neutralność węglową do 2040 r. Oznacza to zainstalowanie do 2030 r. czterokrotnie więcej źródeł mocy słonecznej i wiatrowej niż zrobiono to w rekordowym pod tym względem ubiegłym roku. Według agencji, w 2050 r. 90 proc. energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, a reszta w większości z energii jądrowej - o ile sprzedaż nowych samochodów z silnikami spalinowymi zakończy się do 2035 r.
"Skala i prędkość wysiłku, jaki jest wymagany, by osiągnąć ten chroniący nas przed katastrofą cel (...) sprawiają, że jest to prawdopodobnie największe wyzwanie, przed jakim ludzkość kiedykolwiek stanęła" - podkreślił w raporcie dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. "Żeby wprowadzić świat na tę drogę, rządy muszą podjąć zdecydowane działania poparte szeroką współpracą międzynarodową" - dodał.

Według analizy agencji, należy zwiększyć inwestycje w sektorze energetycznym do 5 bilionów dolarów rocznie w skali światowej. Skutkowałoby to wzrostem w globalnym PKB o 0,4 punkty rocznie. Wskazano jednak, że wyzwaniem może być m.in. rosnące zapotrzebowanie na metale rzadkie niezbędne dla nowych technologii, które skoncentrowane są w niewielkiej liczbie krajów. Ponadto scenariusz agencji oparto na technologiach, które nadal są niedostępne.


Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Porozumienie PKN ORLEN + ENERGA w sprawie inwestycji gazowej w Ostrołęce
 • Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla multikoncernu
 • PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy w produkty petrochemiczne

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE