ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGE: współpraca z czołowymi ośrodkami naukowymi to szansa na dynamiczny rozwój OZE w Polsce
18.05.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Współpraca z czołowymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi to dla nas wszystkich szansa na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce - powiedział we wtorek prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Wojciech Dąbrowski.

.

Politechnika Gdańska, Duński Uniwersytet Techniczny, Instytut Maszyn Przepływowych PAN oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały we wtorek memorandum o współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

W ramach zawartego porozumienia strony zobowiązały się m.in. do prowadzenia wspólnych działań o szczególnym znaczeniu badawczo-rozwojowym lub naukowym, rozwoju inicjatyw mających na celu poprawę zarządzania, organizacji wspólnych konferencji, spotkań studyjnych, opracowywania wspólnych projektów. Efektem ma być rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Danii.

"Współpraca z czołowymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi to dla nas wszystkich szansa na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ważne jest to, aby polskie firmy i uczelnie skorzystały na tym procesie. Porozumienie wesprze rozwój kadry polskich inżynierów. Rozwiniemy nasze kompetencje i możliwości finansowe. Wymiana wiedzy między nami i naszymi partnerami przyczyni się również do budowania kompetencji przyszłości wśród studentów, którzy w kolejnych latach będą mogli znaleźć zatrudnienie w przygotowywanych projektach offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego" - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Według rektora PG, zawarcie tego porozumienia to dla wszystkich stron duży krok na przód i możliwość nawiązania jeszcze bliższej i bardziej efektywnej współpracy.

"Stawiając ten kolejny krok w stronę morza wychodzimy naprzeciw rynkowym trendom i oczekiwaniom. Zamierzamy sprostać wyzwaniu i pracować z całych sił na rzecz dynamicznie rozwijającej się branży offshore" - dodał rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

Dziekan Wydziału Energetyki Wiatrowej DTU Peter Hauge Madsen podkreślił, że Dania potrzebowała 40 lat, aby dojść do momentu, w którym 50 proc. całkowitej energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wiatrowych.
"Dzisiaj musimy przyspieszyć ten rozwój na arenie międzynarodowej, a kluczem do tego jest połączenie sił, wymiana doświadczeń. Oczekuję, że to porozumienia utoruje drogę do znacznie bliższej współpracy pomiędzy naszymi krajami w zakresie badań, projektów, budowania potencjału edukacyjnego, współpracy akademickiej. Wiele razy byłem w Polsce i zawsze byłem pod wrażeniem szybkiego rozwoju, ale również ludzi - ich zaangażowania, i umiejętności technicznych, dlatego mamy duże oczekiwania, co do naszej współpracy i z niecierpliwością czekamy na jej rozpoczęcie" - zaznaczył.

Dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN prof. Jan Kiciński powiedział podczas swojego wystąpienia, że jesteśmy świadkami jakościowych, historycznych przemian. "Nadchodzi czas nowej energetyki, czas głębokiej transformacji. Jesteśmy w punkcie, z którego nie ma już powrotu" - podkreślił.

Dodał, że ceny energii elektrycznej w Polsce są najdroższe w Europie. "Tak dalej być nie może, ponieważ stracimy konkurencyjność. W polityce energetycznej rządu do 2040 roku przewidujemy budowę dwóch systemów - konwencjonalnego, emisyjnego, a także bezemisyjnego, porównywalnego do tego, który mamy teraz, a więc 40 GW. Wkład offshore wyniesie ok. 8-10 GW. Transformacja będzie nas kosztować około 110 mld euro" - zaznaczył.

"Badania i rozwój technologii w obszarze energetyki odnawialnej są jednym z kluczowych kierunków prac prowadzonych w naszym Instytucie. W świetle intensywnie rozwijającego się w Polsce rynku morskich farm wiatrowych, wykorzystanie potencjału naukowego Instytutu oraz rozwijanych metod badawczych stwarza możliwość współpracy nie tylko w zakresie badań i rozwoju, ale także wzmocnienie oferty dydaktycznej dotyczącej energetyki wiatrowej - powiedział prof. Kiciński.


Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Porozumienie PKN ORLEN + ENERGA w sprawie inwestycji gazowej w Ostrołęce
 • Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla multikoncernu
 • PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy w produkty petrochemiczne

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE