ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polenergia miała w I kw. 75,7 mln zł skorygowanej EBITDA, spadek o 20 proc. rdr
18.05.2021r. 19:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Polenergia miała w pierwszym kwartale 2021 roku 75,7 mln zł skorygowanej EBITDA, co oznacza spadek o 20 proc. rdr - podała spółka w raporcie kwartalnym. Przychody ze sprzedaży wyniosły blisko 637 mln zł i były wyższe o 39 proc. rdr.

Zysk netto wyniósł 34,2 mln zł wobec 49,9 mln zł rok wcześniej.

Spółka podała w komunikacie prasowym, że wzrost przychodów rdr to efekt wyższych o 207,9 mln zł przychodów segmentu obrotu i sprzedaży, który został częściowo skompensowany niższymi o 26,6 mln zł przychodami w segmencie lądowych farm wiatrowych oraz segmencie gazu i czystych paliw.

"Spadek wyniku segmentu lądowych farm wiatrowych jest głównie konsekwencją niższej wietrzności w tym okresie, a co za tym idzie niższego wolumenu produkcji oraz nieznacznie wyższych kosztów operacyjnych farm wiatrowych. Trzeba jednak pamiętać, że produktywność farm wiatrowych Polenergii w pierwszym kwartale 2020 roku stała na rekordowym poziomie 49 proc., a w przypadku Farmy Wiatrowej Mycielin sięgała aż 60 proc." - napisano w komunikacie.

Jak podano, segment lądowych farm wiatrowych zanotował niższy o 31,5 mln zł wynik EBITDA, co głównie wynikało z niższej wietrzności. Segment gazu i czystych paliw zanotował wzrost wyniku o 10,6 mln zł w porównaniu do wyniku z roku ubiegłego, głównie w efekcie wyższej marży na sprzedaży energii elektrycznej oraz przychodów z rynku mocy. Dodatkowo EBITDA segmentu obrotu i sprzedaży była wyższa o 3,2 mln zł dzięki lepszemu wynikowi na aktywach wytwórczych grupy i częściowemu wdrożeniu nowej strategii.
Polenergia poinformowała w komunikacie prasowym, że realizacja projektu farmy wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW zbliża się do zakończenia, a budowa farmy Dębsk o mocy 121 MW przebiega zgodnie z planem.

Niedawno projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1.440 MW otrzymały prawo do kontraktu różnicowego. Szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem projektów wyniosą od 307 do 385 mln zł, natomiast nakłady na budowę wyniosą od 16,1 do 18,2 mld zł.

"Po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, zawarciu niezbędnych umów i pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, prace budowlane mogłyby rozpocząć się na przełomie 2023 i 2024 roku, tak by najpóźniej w 2027 roku pierwszy morski projekt Polenergii realizowany wspólnie z Equinor został oddany do użytku" - podała spółka w komunikacie prasowym.

Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Porozumienie PKN ORLEN + ENERGA w sprawie inwestycji gazowej w Ostrołęce
 • Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla multikoncernu
 • PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy w produkty petrochemiczne


 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE