ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa zaliczy najsłabszy tydzień od marca; może pojawić się więcej surowca z Iranu
21.05.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ceny ropy na giełdach paliw lekko się wahają, a ten tydzień będzie dla notowań WTI i Brent najsłabszy od marca. Na rynkach może pojawić się więcej surowca z Iranu, bo negocjacje dotyczące umowy nuklearnej z tym krajem przebiegają pomyślnie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 62,05 USD, wyżej o 0,19 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 65,06 USD za baryłkę, niżej o 0,09 proc. W tym tygodniu w Wiedniu odbyła się czwarta runda rozmów na temat odnowienia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Rosji podkreślali, że w prowadzonych rozmowach osiągnięto wyraźne postępy. W negocjacjach brały udział delegacje z Iranu oraz Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Teheran nie zgodził się na obecność Stanów Zjednoczonych.

W czwartek prezydent Iranu Hassan Rouhani poinformował, że światowe mocarstwa zaakceptowały, aby sankcje na jego kraj zostały zniesione, chociaż szczegóły i drugoplanowe kwestie wymagają jeszcze dopracowania.
Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. zakładała, że Iran zmniejszy w znacznym stopniu produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie ze strony irańskiej sankcje gospodarcze.

W 2018 r. prezydent USA Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze. Teraz prezydent USA Joe Biden chce odnowienia umowy nuklearnej. "Podejrzewam, że ceny ropy pozostaną pod presją, dopóki nie będzie jasności, co do zniesienia amerykańskich sankcji na Iran" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Powrót do porozumienia z Iranem z 2015 r. spowoduje, że po zniesieniu sankcji USA na ten kraj wzrosną dostawy irańskiej ropy. Na giełdzie NYMEX w N.Jorku ropa WTI staniała podczas poprzedniej sesji o 2,2 proc. Brent na ICE straciła w czwartek 2,3 proc., a w tym tygodniu zniżkowała o 5,1 proc. - najmocniej od 19 marca.

Branża PALIWA w portalu CIRE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE