ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron nie będzie budował szybu Grzegorz, ale zachowa inwestycję w niepogorszonym stanie
21.05.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Grupa Tauron nie będzie dalej prowadzić zaawansowanej już w połowie budowy szybu Grzegorz w Jaworznie, zamierza jednak utrzymać tę rozpoczętą kilka lat temu inwestycję w stanie niepogorszonym, by docelowo mogła być kontynuowana - zadeklarowali w piątek przedstawicieli Taurona.

Jak informował Tauron w minionych latach, budowa szybu Grzegorz, której łączny koszt szacowano na ponad 0,5 mld zł, to inwestycja kluczowa dla przyszłości kopalni Sobieski, należącej do spółki Tauron Wydobycie. Zapowiadano, że ten głęboki docelowo na 870 m szyb ma uzyskać pełną funkcjonalność w 2023 r., zaś po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróciłaby się o ponad połowę. Dzięki przedsięwzięciu kopalnia ma uzyskać dostęp do perspektywicznych złóż węgla.

W ostatnich miesiącach prace przy inwestycji znacząco spowolniły, a Tauron Wydobycie podjął rozmowy z generalnym wykonawcą robót na temat warunków ich dalszego prowadzenia. Jak ocenił podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, prowadzone z udziałem Prokuratorii Generalnej mediacje w tej sprawie powinny zakończyć się w tym roku - być może jeszcze w pierwszym półroczu.

"Grupa Tauron utrzymuje stan tej inwestycji tak, aby można było ją w każdej chwili kontynuować - do uzgodnionych parametrów technicznych (...), będących wynikiem mediacji" - powiedział Topolski, oceniając obecny stan zaawansowania inwestycji na ok. 50 proc.

"Jest prowadzone mrożenie górotworu, tak że w każdej chwili - po tym mrożeniu - jest możliwość kontynuowania w określonym zakresie tej inwestycji (...). Sam szyb jest wydrążony do głębokości 80 m, natomiast cała infrastruktura powierzchniowa do drążenia, jak i do docelowej eksploatacji, jest praktycznie albo w części ukończona, albo na ukończeniu" - poinformował wiceprezes.

Prezes Taurona Paweł Strączyński przypomniał, że szyb Grzegorz stanowi potencjalne zabezpieczenie możliwości dalszej eksploatacji złóż kopalni Sobieski.

"Tauron utrzyma tę inwestycję w stanie niepogorszonym. Wyłoży niezbędne kwoty, które spowodują, że stan tejże inwestycji się nie pogorszy. Ta inwestycja będzie gotowa do prowadzenia, natomiast my, jako Tauron, tej inwestycji nie będziemy prowadzić - tak jak nie będziemy prowadzili już żadnych inwestycji związanych ze źródłami konwencjonalnymi" - powiedział Strączyński, podkreślając, że w zakresie aktywów węglowych, obecnie środki kierowane są wyłącznie na bieżące utrzymanie majątku.
"To co dla nas jest najważniejsze - po wydzieleniu aktywów węglowych (z Grupy Tauron do innego podmiotu - PAP) chcemy pozostawić majątek nowemu właścicielowi w takim stanie, żeby mógł podejmować decyzje co do dalszych (...) kierunków eksploatacji" - dodał Strączyński.

Prowadzone obecnie rozmowy z wykonawcą prac - jak relacjonował wiceprezes Topolski - dotyczą "warunków ewentualnego dalszego kontynuowania szybu Grzegorz, tak aby spełnił on minimum warunków technicznych i ekonomicznych dla eksploatacji złoża, zwłaszcza nowego złoża Dąb dla kopalni Sobieski i Janina". "Zakładamy połączenie tych dwóch zakładów górniczych w jedną zespoloną kopalnię" - przypomniał wiceprezes Taurona.

"Myślę, że spółka Tauron Wydobycie, patrząc na efekty techniczne i ekonomiczne takiego połączenia, będzie to realizować (...) w układzie już docelowym, po wydzieleniu" - podsumował Jerzy Topolski.

Według wcześniejszych informacji, docelowo aktywa wydobywcze Grupy Tauron mogą być z niej wydzielone - zgodnie z przyjętymi kierunkami dalszego działania górnictwa węgla kamiennego (energetycznego). Natomiast aktywa wytwórcze oparte na węglu mają trafić - jak zakłada przygotowany w resorcie aktywów państwowych plan - do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, gdzie znajdą się także kopalnie węgla brunatnego.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE