ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Energia z syntezy jądrowej o krok bliżej
27.05.2021r. 04:00

Redakcja CIRE
Marzenie o wolnej od zanieczyszczeń i promieniowania elektryczności pochodzącej z syntezy jądrowej może być coraz bliżej urzeczywistnienia dzięki przełomowi dokonanemu przez brytyjskich naukowców. Wydaje się, że rozwiązali oni problem spalin w kompaktowych elektrowniach termojądrowych, czyniąc je bardziej opłacalnymi ekonomicznie.

Naukowcy opracowali układ wydechowy, który radzi sobie z ogromnymi temperaturami powstającymi podczas procesu syntezy jądrowej i który dotychczas ograniczał żywotność komercyjnych elektrowni termojądrowych.

Wstępne wyniki eksperymentu MAST Upgrade przeprowadzonego przez UK Atomic Energy Authority sugerują, że pierwsze na świecie tego rodzaju rozwiązanie może oznaczać, że rozwój energii termojądrowej stanie się łatwiejszy.

Wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą reaktora termojądrowego jest nadal na etapie eksperymentalnym, ale eksperci twierdzą, że energia termojądrowa - oparta na tej samej zasadzie, zgodnie z którą gwiazdy wytwarzają ciepło i światło - może być bezpieczną i zrównoważoną częścią naszego zaopatrzenia w energię w przyszłości.

Elektrownia termojądrowa wykorzystuje maszynę zwaną tokamakiem, aby umożliwić atomom wodoru połączenie się, uwalniając energię, która może wytwarzać elektryczność. Jednak reakcje termojądrowe mogą wytwarzać dużo ciepła i bez układu wydechowego, który by sobie z tym radził, materiały wymagają częstszej wymiany. Ogranicza to zdolność operacyjną elektrowni i zwiększa koszty energii. System użyty w eksperymencie MAST Upgrade - divertor Super-X - pomógł jednak częściom tokamaka działać dłużej.

Testy wykazały co najmniej 10-krotną redukcję ciepła, co może sprawić, że elektrownie będą bardziej opłacalne ekonomicznie, co z kolei zmniejszy koszt energii elektrycznej z syntezy jądrowej.

Główny naukowiec UKAEA w MAST Upgrade, dr Andrew Kirk, powiedział, że wyniki były "fantastyczne", dodając: "To jest moment, do którego dążył nasz zespół w UKAEA od prawie dziesięciu lat. Stworzyliśmy MAST Upgrade, aby rozwiązać problem wydechowy w kompaktowych elektrowniach termojądrowych i wszystko wskazuje na to, że nam się udało."

Super-X redukuje ciepło w układzie wydechowym z poziomu palnika do poziomu bardziej zbliżonego do silnika samochodowego.

Może to oznaczać, że część ta będzie musiała zostać wymieniona tylko raz w okresie eksploatacji elektrowni. "Jest to kluczowy krok naprzód dla planu Wielkiej Brytanii, aby umieścić elektrownię termojądrową w sieci do wczesnych lat czterdziestych XXI wieku - i wprowadzić na świat niskoemisyjną energię pochodzącą z syntezy jądrowej".


źródło: SKY NEWS

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Bogdan Kasierski 01.06.2021r. 05:03
24 firmy start-up dysponują 2 mld $ prywatnego kapitału, największe z nich (TAE, CFS, Tokamak Energy)zapowiadają... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE