ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Przełomowa uchwała SN. Czyste powietrze nie jest dobrem osobistym - komentarz kancelarii CMS
29.05.2021r. 09:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Mieszkaniec Rybnika pozwał Skarb Państwa o zadośćuczynienie za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci prawa do oddychania czystym powietrzem, podnosząc odpowiedzialność państwa za zaniechania ustawodawcze w ochronie środowiska. Sąd Najwyższy zdecydował dzisiaj że prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym.

Badania wykazywały bowiem silne zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania powoda, co okresowo prowadziło nawet do wydawania przez władze Rybnika komunikatów, z prośbą o pozostanie w domach. Sąd Okręgowy w Gliwicach na etapie rozpatrywania apelacji, zwrócił się do Sądu Najwyższego z zagadnieniem prawnym "czy prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem atmosferycznym spełniającym standardy jakości określone w przepisach, w miejscach w których dana osoba przebywa, stanowi dobro osobiste?". Sąd Najwyższy podejmując dziś przełomową uchwałę w tej sprawie, wyjaśnił wieloletnie rozbieżności, stwierdzając że prawo do czystego powietrza nie jest dobrem osobistym.

Wydając orzeczenie SN uargumentował dziś, że ochronie, jako dobra osobiste (art. 23 k.c. w związku z art. 24 k.c. i art. 448 k.c.), podlegają zdrowie, wolność i prywatność, do naruszenia (zagrożenia), których może prowadzić naruszenie standardów jakości powietrza określonych w przepisach prawa.

"Dzisiejsza uchwała SN otwiera drogę do nowych decyzji ważnych z perspektywy ochrony środowiska. W praktyce może ułatwić obronę przed roszczeniami związanymi z naruszeniem norm środowiskowych, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo prawne potencjalnych pozwanych czyli Skarbu Państwa ale też - jak pokazuje praktyka - innych podmiotów np. przedsiębiorstw" - wyjaśnia Agnieszka Skorupińska, partner i lider prawa ochrony środowiska w kancelarii CMS.

"Na tym etapie nie można jednak przesądzić ostatecznie, jakie decyzje będą dalej podejmowane przez poszczególne sądy w podobnych sprawach, gdyż w tego typu postępowaniach brane są pod uwagę indywidualne okoliczności, a sądy orzekające w przyszłości w sprawach środowiskowych będą mogły odmiennie ocenić tę kwestię. Pamiętajmy bowiem, że uchwała SN jest pewnym wskazaniem kierunku, nie ma natomiast mocy wiążącej dla innych sądów" - dodaje Marcin Zbytniewski, counsel i adwokat z zespołu postępowań spornych kancelarii CMS.

Na powództwo w tej sprawie liczy Fundacja Frank Bold która zajmuje się tym tematem od pięciu lat. "SN uznał, że nie jest to dobro osobiste, ale stwierdził równocześnie w ustnych motywach, że zły stan środowiska może naruszać zdrowie, prywatność i wolność, co nie wyklucza, że Sąd Okręgowy w Gliwicach, który zadał pytanie, będzie mógł uwzględnić powództwo" - czytamy na Twitterze Fundacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 29.05.2021r. 10:58
1. Jak zareagowałby każdy z was, gdyby sąsiad przerzucał wam za płot kubeł śmieci? 2.Czym się różni kubeł śmieci od... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PS 01.06.2021r. 16:46
Nareszcie. To ważna uchwała i ma znaczenie też dla szkód na zdrowiu jakie ktoś poniósł w przeszłości od złej jakości... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE