ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Energia jądrowa i odnawialne źródła energii zapewniają "bardzo wyraźną drogę" do neutralności węglowej
31.05.2021r. 09:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Energia jądrowa "powraca na stół" jako opcja dla wielu krajów i może pracować wraz z odnawialnymi źródłami energii, zapewniając bardzo wyraźną drogę do osiągnięcia neutralności węglowej w 2050 r., powiedział dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej OECD podczas forum internetowego zorganizowanego przez hiszpańską grupę przemysłową Foro Nuclear.

William Magwood powiedział, że "energia jądrowa jest dziś dostępna i działa". Kraje zaczynają poważnie traktować zmiany klimatu i muszą podejmować rzeczywiste decyzje i wybory. "Widzimy, że energia jądrowa wraca jako opcja dla wielu krajów. Zobaczymy, że coraz więcej państw będzie zwracać się w jej kierunku".

Dyrektor Magwood powiedział, że kontynuacja eksploatacji elektrowni jądrowych została uznana za najtańszą formę produkcji czystej energii. "Kraje zaczynają to dostrzegać. Energetyka jądrowa to jedyne możliwe do rozbudowy, dyspozycyjne, tanie i niskoemisyjne źródło energii elektrycznej. Może w przyszłości wnieść bardzo ważny wkład do zapewnienia stabilności sieci elektroenergetycznej" - powiedział.

"Nasz współczesny świat będzie w coraz większym stopniu zależny od elektryczności, w transporcie, przemyśle i innych dziedzinach, a energia elektryczna będzie w przyszłości źródłem wzrostu gospodarczego i przemysłowego. Energia jądrowa będzie postrzegana przez coraz więcej krajów jako jeden z najlepszych sposobów, aby to zapewnić".

Hiszpania zdecydowała się wycofać z eksploatacji swoją flotę siedmiu komercyjnych reaktorów jądrowych do 2035 r., ale opublikowany w tym tygodniu raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej ostrzegł, że może to nie być wcale takie proste.

W raporcie stwierdzono, że rząd musi uważnie monitorować sytuację finansową swojej "doskonałej" floty reaktorów, aby zapobiec nieprzewidzianym lub nagłym ostatecznym wyłączeniom, które mogłyby znacznie pogorszyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

Foro Nuclear wielokrotnie wzywał rząd do zmniejszenia tego, co ostatnio nazwał "duszącą" presją fiskalną na flotę jądrową.

W raporcie IEA stwierdzono, że według niektórych licencjobiorców jądrowych obecnie eksploatują oni swoje elektrownie jądrowe ze stratą z powodu wysokich podatków od wytwarzania energii jądrowej i niskich cen na rynku energii elektrycznej, więc mogą zdecydować się na wcześniejsze opuszczenie rynku.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 31.05.2021r. 09:58
Drogi panie Magwood, proszę przede wszystkim uporządkować definicję LCOE (bezsprzecznie błędną), a potem będziemy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE