ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDPR wkracza do Chile z portfelem elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy 628 MW
31.05.2021r. 15:55

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
EDP Renewables, podmiot należący do grupy EDP, wchodzi na szesnasty rynek i zwiększa swój globalny zasięg. Dzięki tej ekspansji EDPR umacnia strategiczną obecność w Ameryce Łacińskiej, gdzie obecnie posiada portfel operujących aktywów o mocy 0,4 GW w Brazylii, a planach ma kolejne o łącznej mocy 1,6 GW w Brazylii i w Kolumbii.

EDP Renewables (EDPR), globalny lider w sektorze energetyki odnawialnej i czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie, zawarł umowy na zakup portfela elektrowni wiatrowych i słonecznych o mocy 628 MW w Chile. Obiekty te mają zostać oddane do eksploatacji w latach 2023-2025. Dzięki tym inwestycjom EDPR zwiększyło swój globalny zasięg i ma silną pozycję już na 16 rynkach międzynarodowych. Z kolei grupa EDP stała się za sprawą tych projektów obecna w 21 państwach. Transakcję przeprowadzono na podstawie dwóch osobnych umów zawartych z Atacama Energy i z Lader Energy na łączną kwotę 38 mln dolarów, pod warunkiem zakończenia z powodzeniem wcześniej uzgodnionych etapów realizacji każdej z inwestycji.

Miguel Stilwell de Andrade, CEO EDPR i Grupy EDP, komentuje: Chcemy odgrywać aktywną rolę w transformacji energetycznej i budować silną obecność na rynkach Ameryki Łacińskiej, gdzie Chile zapewnia światowej klasy potencjał do wytwarzania energii odnawialnej. Wejście na rynek chilijski potwierdza znaczenie tego regionu w ambitnej strategii rozwoju międzynarodowego EDPR. Dzięki temu posunięciu wzmacniamy naszą pozycję globalnego lidera i jesteśmy przekonani, że Chile oferuje ogromny potencjał rozwoju sektora energetyki odnawialnej.

Zakupiony portfel aktywów obejmuje farmę wiatrową o mocy 77 MW (która ma zostać oddana do użytku w 2023 r.) wraz z dwudziestoletnią umową typu PPA, a także inwestycje w fazie realizacji o łącznej mocy 551 MW: dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 297 MW i jedną farmę słoneczną o mocy 254 MWac. Każda z tych elektrowni będzie składać oferty w nadchodzących przetargach publicznych oraz na prywatnym rynku umów typu PPA w Chile; zgodnie z planem obiekty mają wejść w fazę operacyjną do 2025 r.

Zamknięcie transakcji dotyczącej farmy wiatrowej o mocy 77 MW wymaga zatwierdzenia przez organy regulacyjne oraz podlega zwyczajowym warunkom zawieszającym dla tego typu kontraktów. Transakcje dotyczące inwestycji o mocy 551 MW zostały sfinalizowane w momencie podpisania umów.

Wzmocnienie pozycji w Ameryce Łacińskiej i wejście na rynek strategiczny

Dzięki zakupowi tego portfela grupa EDP wkroczyła do Chile z pokaźnym i zróżnicowanym technologicznie zasobem aktywów na różnych etapach realizacji. EDPR planuje realizację kolejnych inwestycji w elektrownie wiatrowe i słoneczne, a także wykorzystanie możliwości rozwoju krajowej branży ekologicznego wodoru oraz odegranie istotnej roli w transformacji w kierunku zielonej energii w Chile.

Ponadto wejście na rynek chilijski wzmacnia obecność EDPR w Ameryce Łacińskiej, gdzie spółka posiada obecnie portfel operujących aktywów o mocy 0,4 GW, a także inwestycje o łącznej mocy 1,1 GW na etapie realizacji w Brazylii i inwestycje o łącznej mocy 0,5 GW na etapie realizacji w Kolumbii.
Chile ma duży rynek energii i nadal jest w znacznym stopniu uzależnione od wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach cieplnych, które stanowią blisko połowę miksu energetycznego. Jednocześnie Chile zapewnia dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej oraz stabilne ramy prawne, które umożliwiają zawieranie długoterminowych umów typu PPA - zarówno w drodze przetargów, jak i na stale rozwijającym się prywatnym rynku umów PPA.

Chile przyjęło ambitną mapę drogową, która zakłada wytwarzanie 20 proc. energii z innych źródeł niż elektrownie wodne do 2025 r. (wskaźnik ten ma wzrosnąć do 70 proc. do 2050 r.). Wspomniana mapa drogowa wskazuje również na istotny potencjał rozwoju na szeroką skalę inwestycji w zielony wodór, co stanowi dobrą perspektywę długoterminowego rozwoju OZE w tym kraju.

Wejście EDP na rynek chilijski wpisuje się w realizację biznesplanu EDPR na lata 2021-2025, zapewniając dywersyfikację i perspektywy rozwoju na rynku o dużym potencjale dla energetyki odnawialnej z silną perspektywą wzrostu, co dodatkowo wzmacnia pozycję EDPR jako światowego lidera w sektorze OZE.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE