ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Miesięczne zmiany w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
07.06.2021r. 07:00

dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Maj, to następny miesiąc, który w strukturze produkcji EE z gazu ziemnego (maj 2021 r./maj 2020 r.) pokazuje spadek do 7,2 proc. wobec 9,4 proc. rok wcześniej. Taka struktura wynika także ze stosunkowo wysokich cen gazu w Polsce, o rekordowych cenach uprawnień EUR prawie do 57 euro za tonę emisji. Praktycznie cały czas obserwujemy powolny, systematyczny wzrost cen gazu ziemnego w punkcie Henry Hub.

Komentarz muszę zacząć od dwóch znaczących, jeśli nie napisać kluczowych, krytycznych informacji. W maju 2021 r. IEA opublikowała Raport: "The Role of Critical Minerals in Clean Energy Transitions"1, który jest jak dotąd najbardziej kompleksowym raportem poświęconym kluczowemu znaczeniu minerałów w przechodzeniu do czystszej energii. W dokumencie na przykład podkreślono, że produkcja typowego samochodu elektrycznego wymaga sześć razy więcej surowców mineralnych niż konwencjonalny samochód, a morska elektrownia wiatrowa wymaga 13 razy więcej niż podobnej wielkości elektrownia gazowa. Warto to wiedzieć, gdy chce się walczyć z górnictwem paliw kopalnych. Stworzono unikalną bazę danych przedstawiającą przyszłe wymagania dotyczące minerałów, takich jak miedź, lit, nikiel, kobalt i metale ziem rzadkich w różnych klimatach i na różnych ścieżkach technologicznych. Wskazano sześć głównych zaleceń dla decydentów, które obejmują np. potrzebę określenia przez rządy długoterminowych zobowiązań dotyczących redukcji emisji, co zapewniłoby dostawcom zaufanie potrzebne do inwestowania w górnictwo tych minerałów.

Druga informacja, to też raport IEA: "Net Zero by 2050.A Roadmap for the Global Energy Sector"2, który bezwzględnie ocenia, że jesteśmy coraz dalej od osiągnięcia tego celu przed 2050, wskazując na przyczyny opóźnień m.in. Covid-19, a także skutki lockdownu, w tym zahamowanie rozwoju technologicznego.

W Raporcie podkreślono, że jako termin osiągnięcia zerowej emisji CO2 powinno się przyjąć nie rok 2050, jak do tej pory deklarowano, a rok 2070. Dodatkowe 20 lat na aktywne działania dałyby nam 66 proc. szans na powodzenie w ograniczeniu globalnego ocieplania, dzięki czemu temperatura nie wzrośnie ponad 1,5 - 1,8 stopnia Celsjusza. Postawiono pytanie: czy przyspieszenie tego procesu jest fizycznie możliwe w ciągu 30 lat? Według obliczeń IEA, 35 proc. emisji gazów cieplarnianych udałoby się ograniczyć głównie dzięki urządzeniom OZE, które są dopiero w stanie prototypowym. Kolejne 40 proc. uzyskalibyśmy poprzez technologię, która co prawda już istnieje, ale wciąż nie jest dostępna w sprzedaży. Tak samo jak to, że ciągle nie opanowaliśmy efektywnej technologii pozyskiwania czystego zielonego wodoru.
Polecam do osobnego przestudiowania oba dokumenty. Uczą olbrzymiej pokory dostarczając masę wiedzy.

Zgodnie z danymi ENTSO-E w maju 2021 r. wytworzenie EE z gazu ziemnego w Polsce wynosiło 906 630 MWh (w kwietniu było 787 553 MWh - wzrost o 15,1 proc. m/m) i było kolejny miesiąc znacząco niższe w porównaniu do maja roku ubiegłego (976 476 MWh) - czyli spadek o 7,2 proc. r/r).

To następny miesiąc, który w strukturze produkcji EE z gazu ziemnego (maj 2021 r./maj 2020 r.) pokazuje spadek do 7,2 proc. wobec 9,4 proc. rok wcześniej. Taka struktura wynika także ze stosunkowo wysokich cen gazu w Polsce, o rekordowych cenach uprawnień EUR prawie do 57 euro za tonę emisji. Praktycznie cały czas obserwujemy powolny, systematyczny wzrost cen gazu ziemnego w punkcie Henry Hub. (W kwietniu raportowana cena spot gazu ziemnego w Henry Hub wyniosła średnio 2,66 USD/mmBtu i jest nieco wyższa niż średnia z marca 2,62 USD/mmBtu. IEA w swoim STEO3 spodziewa się, że cena spot Henry Hub będzie średnio oscylować na poziomie ok. 2,78 USD/ mmBtu w drugim kwartale 2021 r. i będzie średnio wynosić 3,05 USD/mmBtu dla całego 2021. Jest to znaczący - praktycznie 30 proc. wzrost od średniej 2020 r. 2,03USD/mmBtu). A ceny kontraktu rocznego w Polsce na 2022 r. mamy już blisko 120 PLN/MWh (Q42021 to w pikach 140 PLN/MWh.).

Maj przyniósł także sporo informacji o wykorzystaniu terminali i logistyki gazowej w Europie (Raport IGU pojawił się już w czerwcu). Szczegółowiej zajmiemy się tym tematem w naszym co kwartalnym podsumowaniu LNG. Teraz tylko informacja o tym, że w maju pierwszy raz w historii (7/05/2021) litewski terminal LNG w Kłajpedzie odebrał dostawę egipskiego LNG4.

Rys. 1

LNG Fukurokuju, wybudowany w 2016 r. i pływający obecnie pod flagą Bahamów dostarcza LNG z Idku w Egipcie


Źródło: Courtesy of Port of Klaipeda

Po zamknięciu instalacji Equinor w Norwegii (do wiosny 2022 r.) aż 82 proc. importowanego od 1/10/2020 do 30/09/2021 (będzie to 13 dostaw łącznie z egipską) LNG będzie pochodzić z USA. W 2019 r. 86 proc. importu pochodziło z Norwegii, a w 2020 r. już tylko 70 proc.
W maju (20/05/2021) na swojej wynikowej konferencji prasowej Gazprom pokazał "konserwatywny" scenariusz wielkości sprzedaży na 2021 r.

Rys. 2

Wielkości sprzedaży i prognoza sprzedaży gazu ziemnego na 2021 r. do Europy GAZPROM wraz cenami

(950x639)
Źródło: Gazprom, S&P Global Platts . *175-183 mld m sześc. - Prognoza Europa z Turcją z wyłączeniem byłych krajów ZSRR

I na koniec, jak grom z jasnego nieba, 31 maja pojawiła się informacja o możliwym opóźnieniu w oddaniu do użytku lądowej części Baltic Pipe w Danii5. Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie dokumentacji tego odcinka gazociągu Paltic Pipe. Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku niektórych gatunków zwierząt. (Dotyczy myszy i niektórych gatunków nietoperzy, a sprawa ewentualnego okresu opóźnienia jest na tym etapie analizowana.)

Niejako zbiegło się to z informacją, że Amerykański Departament Stanu powiadomił Kongres, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę gazociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywowano to "względami bezpieczeństwa narodowego". "Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców. "New York Post" podał, że Nord Stream 2 kontroluje były oficer wschodnioniemieckiej Stasi i bliski sojusznik Władimira Putina. Jak przypomniał, powołując się na portal Axios, według Departamentu Stanu firma podlega sankcjom. Ekipa Bidena odmówiła jednak egzekwowania sankcji, ze względu na interesy narodowe USA.
"Czytając między wierszami, można wyraźnie zobaczyć, jak wygląda ten lobbing. (...) Choć nie jest to dowód na nic nielegalnego, jest po prostu czymś, co dowodzi, jaka jest rola wpływów w Waszyngtonie" - cytuje gazeta Annę Massoglia z Center for Responsive Politics, waszyngtońskiej ponadpartyjnej grupy badawczej non-profit zajmującej się badaniem wpływu pieniędzy i lobbingu na wybory i politykę publiczną. Dziennik "New York Post" zarzucił, że Joe Biden i jego sojusznicy dostali od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2 fundusze na kampanię wyborczą. Stało się to kilka miesięcy przed decyzją obecnej administracji o zniesieniu sankcji na firmę budującą rurociąg z Rosji do Niemiec. Gazeta powołuje się na dokumenty Federalnej Komisji Wyborczej (FEC). Wylicza, że Nord Stream 2 współpracuje z pięcioma europejskimi firmami energetycznymi: ENGIE, OMV, Shell, Uniper i Wintershall Dea, a Burt jest obecnie rzecznikiem ich wszystkich".6

Cytuję to w całości, bo to już nie wrażenie, a przekonanie, że nad naszymi głowami toczy się wielka gra, gdzie nasze interesy są poboczne, drugoplanowe, że stajemy się przedmiotem a nie podmiotem tych rozgrywek, aby nie powiedzieć walk.

1 https://www.iea.org/reports/the-role-of-critical-minerals-in-clean-energy-transitions

2 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

3 https://www.eia.gov/outlooks/steo/

4 https://www.offshore-energy.biz/klaipeda-lng-receives-the-first-lng-cargo-from-egypt/

5 https://energinet.dk/Om-nyheder/Nyheder/2021/06/02/Miljoe-og-Foedevareklagenaevnet-underkender-Miljoestyrelsen-tilladelse-til-Baltic-Pipe-projektet

6 https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-05-30/usa-media-joe-biden-dostal-pieniadze-od-rosyjskiego-lobbysty-nord-stream-2/
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE