ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Maj 2021 r. ze zbliżonym zużyciem i produkcją energii elektrycznej jak w kwietniu oraz zwiększonym importem
07.06.2021r. 08:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W maju zanotowano niewielki wzrost zużycia i produkcji energii elektrycznej w stosunku do kwietnia br. W porównaniu z ubiegłym miesiącem, w maju nastąpił 45-proc. wzrost w imporcie energii. Wśród elektrowni, liderem pozostają elektrownie fotowoltaiczne notujące wzrost produkcji o ok. 39 proc. mdm.

Dane publikowane przez ENTSO-E wskazują, że w maju 2021 r. krajowe zużycie energii elektrycznej było na poziomie zbliżonym do kwietnia br. i wyniosło ponad 13,6 TWh, czyli o 1,9 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 9,1 proc. więcej niż w maju 2020 r. Produkcja, w tym okresie, wyniosła ok. 12,3 TWh i była wyższa o 1,2 proc. niż w kwietniu br. i wyższa o 17,8 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Import energii elektrycznej zanotował wzrost o 45 proc. w porównaniu do ubiegłego miesiąca i wyniósł w maju ok. 468 GWh. W zestawieniu z majem 2020 r. był to spadek o 62,4 proc.

(1100x428)

Elektrownie węglowe, zarówno na węglu kamiennym jak i brunatnym, zanotowały w maju br. jednocyfrowe spadki w porównaniu do ubiegłego miesiąca o odpowiednio: z ok. 5,7 TWh do ok. 5,6 TWh (-1,5 proc.) i z ok. 3,3 TWh do niewiele ponad 3,1 TWh (-4,3 proc.). Jednak w zestawieniu z majem 2020 r. były to wzrosty o 21,6 proc. (elektrownie na węgiel kamienny) i o 3,8 proc. (elektrownie na węgiel brunatny).

Źródła gazowe, produkując w maju br. ponad 0,9 TWh energii elektrycznej odnotowały znaczący wzrost w stosunku do kwietnia br. o 15,1 proc. zaś w porównaniu z majem 2020 r. - jest to spadek o 7,2 proc.

Elektrownie wiatrowe z wolumenem ok. 1,35 TWh zanotowały w maju wzrosty produkcji, zarówno mdm jak i rdr - odpowiednio: o 3,7 proc. i o 25,7 proc.
W maju 2021 r., w stosunku do kwietnia br. o 6,3 proc. poprawił się wynik w produkcji energii elektrycznej w źródłach wykorzystujących biomasę osiągając wolumen ok. 176 GWh. Jednak w stosunku do maja 2020 r. był to spadek o 16,9 proc.

Elektrownie wodne przy wielkości produkcji energii elektrycznej ponad 203 GWh odnotowały w maju br. wzrost w stosunku do ubiegłego miesiąca o 1,8 proc. W stosunku do maja 2020 r., podobnie jak w kwietniu, zanotowały bardzo wysoki wzrost o 83,4 proc.

Liderem wśród źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej, podobnie jak w kwietniu 2021 r., pozostaje fotowoltaika, która przy wytworzeniu ok. 607 GWh zanotowała wzrost w stosunku do kwietnia br. o 38,9 proc., a w stosunku do maja 2020 r. - aż o 168,6 proc.

Warto odnotować wynik elektrowni szczytowo-pompowych, gdzie produkcja w maju br. osiągnęła ok. 111 GWh i w stosunku do kwietnia był to wzrost o 35,2 proc., zaś w porównaniu z majem ubiegłego roku - wzrost o 45,8 proc.

(1100x478)

W strukturze produkcji, w kontekście udziałów poszczególnych źródeł, należy zauważyć stały wzrost fotowoltaiki (z 2,30 proc. w marcu poprzez 3,60 proc. w kwietniu do 4,95 w maju br.) i stopniowe, ale ciągłe spadki w udziale węgla kamiennego: od 52,2 proc. w marcu, 46,6 proc. w kwietniu do 45,4 proc. w maju. Dla węgla brunatnego, po wzroście udziału w kwietniu w stosunku do marca br. (z 23,1 proc. do 27 proc.), w maju nastąpił spadek do ok. 25,6 proc. Udział gazu ziemnego wzrósł w maju w stosunku do kwietnia z 6,5 proc. do ok. 7,4 proc. i jest zbliżony do wyniku z lutego br. (7,3 proc.).

Udział produkcji własnej netto w łącznej strukturze produkcji pozostał w maju br. na poziomie z kwietnia i wyniósł ponad 90 proc.

(1100x532)

Zmiany w produkcji energii elektrycznej z gazu komentuje dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych

Maj, to następny miesiąc, który w strukturze produkcji EE z gazu ziemnego (maj 2021 r./maj 2020 r.) pokazuje spadek do 7,2 proc. wobec 9,4 proc. rok wcześniej. Taka struktura wynika także ze stosunkowo wysokich cen gazu w Polsce, o rekordowych cenach uprawnień EUR prawie do 57 euro za tonę emisji. Praktycznie cały czas obserwujemy powolny, systematyczny wzrost cen gazu ziemnego w punkcie Henry Hub.

Pełna treść komentarza

Zmiany w produkcji energii elektrycznej w lutym br. komentuje Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie

Miesiąc maj minął w strukturze produkcji bez rewolucji ale z dużym zwiększeniem produkcji z węgla. Natomiast w bilansie mocy w KSE w trakcie miesiąca trzy istotne zdarzenia dotyczyły elektrowni węglowych. Pojawiło się bardzo wiele publikacji, opinii, komentarzy, komunikatów we wszystkich mediach, nie tylko na portalach energetycznych, co świadczy o istotności wydarzenia. W tym miejscu nie ma potrzeby przytaczać szczegółowych opisów tych wydarzeń.

Pełna treść komentarza

Zmiany w produkcji energii elektrycznej z OZE komentuje Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej

Jak corocznie, w maju został opublikowany "Rynek fotowoltaiki w Polsce", który podsumował rozwój ten branży z 2020 r. i nakreślił perspektywy na lata 2021-2025. W 2020 r. 1,5 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju pochodziło ze źródeł fotowoltaicznych. W 2021 r. będzie to już 3,5 proc., a w 2025 r. energia słoneczna zapewni ok. 10 proc. energii elektrycznej.

Pełna treść komentarza

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE