ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Produkcja energii elektrycznej z OZE w maju w Polsce i w UE. Wyraźny wzrost udziału energii OZE ale zbyt wolne tempo rozwoju OZE w perspektywie średniookresowej
07.06.2021r. 09:00

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Jak corocznie, w maju został opublikowany "Rynek fotowoltaiki w Polsce", który podsumował rozwój ten branży z 2020 r. i nakreślił perspektywy na lata 2021-2025. W 2020 r. 1,5 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju pochodziło ze źródeł fotowoltaicznych. W 2021 r. będzie to już 3,5 proc., a w 2025 r. energia słoneczna zapewni ok. 10 proc. energii elektrycznej.

Fotowoltaika staje się trwałym elementem krajowego systemu energetycznego. W szczytach dziennych i letnich podnosi rezerwę mocy i obniża koszty energii w całym systemie energetycznym dla wszystkich odbiorców energii, nie tylko prosumentów. Według prognozy IEO w 2021 r. przybędzie ponad 2 GW nowych mocy, na koniec 2022 r. moc zainstalowana w fotowoltaice w 2022 r. podwoi swoją wartość w stosunku do mocy z końca 2020 r. (4 GW), a na koniec 2025 r. może wynieść nawet 15 GW.

Jednocześnie jednak dane IEO wskazują na coraz poważniejszy problem nierealizowaniem przez Polskę celów OZE na 2020 r. i dalszym odchylaniem się ścieżki zwiększają udziałów energii elektryczne OZE w stosunku co planów na 2030 r. - rysunek.

Rys. 1
Przewidywana ścieżka wzrostu wykorzystania energii z OZE w elektroenergetyce w latach 2010-2030 wg KPD, a od 2020r. KPEiK oraz wykonanie planu na podstawie danych EUROSTAT

(900x479)
Źródło: KPEiK, EUROSTAT. Oprac. IEO

Na tym tle warto analizować bieżące, miesięczne dane ENTSO-E dotyczące produkcji energii w Polsce. Dane za maj wskazują, że przy podobnym do kwietniowego zapotrzebowanie na energię elektryczną, elektrownie na węgiel kamienny i brunatny "zaliczyły" lekki spadek względem kwietnia (odpowiednio ok. 5 proc. i 8 proc.), co - poza generalnym trendem - mogło być spowodowane kłopotami w funkcjonowaniu w KSE największej węglowej (wyłączenie 10 bloków elektrowni w Bełchatowie w efekcie awaria Rozdzielni Rogowiec). Wzrost udziałów - zgodnie z ogólnym trendem - zanotowały elektrownie gazowe (o blisko 11 proc. m/m). Liderem jednak z ponad 35-proc. przyrostem wolumenu produkcji, pozostała fotowoltaika, co nie dziwi zarówno z uwagi na wzrost inwestycji jak i wzrost w pierwszym półroczu sum promieniowania słonecznego m/m (nawet jak tegoroczny maj nie należał do najbardziej słonecznych) .

Bieżące dane nie zaskakują. Niezwykle wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 powodują, że spada konkurencyjności krajowej energetyki, źródła gazowe wchodzą do systemu energetycznego tylko jako źródła szczytowe, a wzrosty mocy słonecznych i wiatrowych. Całkowity udział energii wyprodukowanej z OZE w maju 2021 r. wyniósł 20,1 proc. W maju energia elektryczna wyprodukowana przez PV stanowiła 26 proc. energii z OZE, a fotowoltaika odpowiadała jedynie za 4 proc. całkowitej produkcji energii - rysunek.

Rys. 2
Miesięczne udziały energii z zeroemisyjnych źródeł pogodowozależnych w KSE

(950x454)
Dane ENTSO-E i symulacji. Oprac. IEO

Wg histerycznych trendów i planów włączania źródeł do sieci udział energii z PV w produkcji energii w czerwcu - lipcu może wynieść 5-6 proc., co lokalnie wyraźnie zwiększy rezerwę mocy w newralgicznym okresie, ale jeszcze nie zmieni obrazu polskiej energetyki. Niewielki spadek produkcji energii w maju miały elektrownie wodne z których produkcja wyniosła 203 GWh (i ten trend będzie się pogłębiał w kolejnych miesiącach. Natomiast nastąpił duży wzrost elektrowni szczytowo-pompowych (o ponad 32 proc. m/m i blisko 46 proc. r/r).

Fluktuacje miesięczne podaży energii z OZE są jednak duże, a jej udziały w cyklach rocznych ciągle niskie. Spada udział biomasy i spadać będą udziały energetyki wodnej w generacji energii w Polsce nie tylko w kolejnych miesiącach i latach. Co prawda nowe farmy wiatrowe z wygranymi kontraktami z aukcji 2018 r. w końcu zaczynają dostarczać energię i utrzymuje się wysoki udziale źródeł pogodowozależnych w produkcji energii ze wszystkich OZE - 83 proc. w marcu 2021. Ale sama fotowoltaika po boomie 2020, choć w cyklach rocznych uzupełnia się z energetyką wiatrową (tej przybywa za wolno w systemie), nie jest jednak w stanie zmienić zasadniczo udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej.

Warto popatrzeć na całość produkcji energii z OZE (i stan mocy wytwórczych) w szerszym kontekście, w szczególności międzynarodowym i historycznym. Także w Niemczech w maju nastąpił wzrost produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki jedynie o 8 proc. (m/m). Produkcja energii z PV w Polsce faktycznie istotnie wzrosła w porównaniu z Niemcami jak i z UE. W stosunku do kwietnia wzrosła o 36 proc. (m/m) podczas gdy w UE o 13 proc. i odgrywa coraz większą rolę w statystykach miesięcznych. Energia z elektrowni wiatrowych wzrosła w Niemczech o 12 proc. (m/m) z 31,0 TWh do 34,7 TWh. Na koniec miesiąca maja udział OZE w finalnym zużyciu energii elektrycznej wyniósł w Niemczech 50,3 proc. (to ciągle niemal 2,5x więcej niż w Polsce). Pomimo spadku w ostatnim miesiącu wykorzystania węgla w Niemczech i całej UE to porównując maj 2020 (r/r) nastąpił wzrost o 36 proc. w Niemczech i aż o 115 proc. w UE. Widoczny jest też spadek fotowoltaiki w Niemczech w porównaniu do maja zeszłego roku, który wyniósł 5 proc., co potwierdza tezę, że maj w br. nie należało do najbardziej słonecznych miesięcy. W UE nastąpił wzrost generacji fotowoltaicznej jedynie o 2 proc. Jedynie w Polsce widać największe tempo wzrostu, w całej UE, które wynosi 168 proc. r/r.

Miarodajnym wskaźnikiem do analizy krajowych rynków energii, w tym w szczególności energii z OZE są porównania w obrębie całej UE. Zmiany m/m i r/r w produkcji energii elektrycznej w maju 2021 r. w Polsce w Niemczech na tle UE zestawiono w tabeli poniżej.

(950x489)

Dane potwierdzają, że wzrost udziałów energii z OZE w całej UE (i spadek emisji CO2) w I połowie ub. roku nie były oparte na fundamentalnym wzroście zdolności wytwórczych OZE, tylko na spadku zapotrzebowania na energie i na "wypchaniu" z systemów energetycznych źródeł droższych. Wzrost zapotrzebowania na energię w 2021 r. pokazuje konieczność realnego wzmocnienia tempa i skali inwestycji w OZE, o ile cele klimatyczne i środowiskowe mają być realizowane, a ceny energii pozostać na akceptowalnym dla odbiorców poziomie.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 07.06.2021r. 12:12
Zależy, co kto rozumie pod pojęciem "utrzymania akceptowalnego poziomu cen energii". OZE to system, w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-06-2021r. 11:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE