ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Transformacja energetyczna Poznania przyspiesza
08.06.2021r. 06:00

Redakcja CIRE
Veolia Energia Poznań S.A. coraz bliżej rozpoczęcia budowy dwóch bloków gazowych w Poznaniu. W połowie kwietnia spółka uzyskała decyzję środowiskową, która jest kluczowym elementem procesu inwestycyjnego. Planowane przedsięwzięcie ma na celu całkowite odejście od wykorzystania węgla w procesie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w Poznaniu.

Dwa bloki gazowe o łącznej mocy ciepłowniczej 320 MWt i elektrycznej 200 MWe powstaną na terenie Elektrociepłowni Karolin. Ich budowa zakończy się w 2025 r. Pierwsze wyprodukowane w nich ciepło trafi do odbiorców w Poznaniu w sezonie grzewczym 2026/2027. Planowana przez Veolię inwestycja będzie realizowana po uzyskaniu niezbędnych zgód ze strony jej udziałowców.

Budowa dwóch bloków gazowych jest dla nas krokiem milowym na drodze transformacji energetycznej. Veolia Energia Poznań będzie sukcesywnie zmniejszać udział węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektryczne,j aż do jego całkowitego wyeliminowania do roku 2030. - mówi Dalida Gepfert, prezes zarządu, dyrektor generalny Veolii Energii Poznań S.A. - Traktujemy tę inwestycję nie tylko jako jeden z kluczowych elementów procesu dekarbonizacji w Poznaniu, ale także jako ważny wkład w transformację energetyczną w wymiarze krajowym.

Decyzja o wykorzystaniu technologii gazowej, wynika z roli błękitnego paliwa jako przejściowego źródła energii, mogącego zastąpić węgiel przy produkcji ciepła dla mieszkańców tak dużego miasta, jakim jest Poznań. Dzięki inwestycji w Elektrociepłowni Karolin możliwe będzie ograniczenie zużycia węgla o 450 tys. ton rocznie, co wpłynie na zmniejszenie emisji pyłów (o 49 proc.), dwutlenku siarki (o 76 proc.) i tlenku azotu (o 73 proc.). Wykorzystanie paliwa gazowego oznacza także brak odpadów paleniskowych np. popiołów i wysoką sprawność wytwarzania.
Strategia Veolii zakłada całkowite odejście od węgla do 2030 roku. W Poznaniu już w 2026 roku dzięki nowym blokom gazowym, wykorzystaniu biomasy i ciepła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zmniejszymy udział węgla w naszym miksie paliwowym do 25 proc.- dodaje Dalida Gepfert.

Ekologiczna transformacja energetyczna

Veolia Energia Poznań od wielu lat realizuje szereg inwestycji i wdrożeń służących poprawie efektywności energetycznej i zapewniających możliwość odzysku ciepła oraz jego produkcję z paliw alternatywnych w stosunku do węgla. Wśród warto wymienić:
● instalację odzysku ciepła w fabryce VW,
● instalację odzysku energii ze ścieków w Szlachęcinie,
● oraz budowany właśnie jeden z największych w Polsce akumulatorów ciepła.
W ramach inwestycji w podpoznańskim Szlachęcinie powstała innowacyjna instalacja kogeneracyjna połączona z pompą ciepła, odzyskująca ciepło ze ścieków. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania możliwe jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 2 tys. ton rocznie.

Będziemy konsekwentnie realizować naszą transformację, ale też z poszanowaniem dla bezpieczeństwa i możliwości naszych odbiorców. Ciepło systemowe ma odegrać bardzo ważną rolę w transformacji energetycznej kraju, ale koszty inwestycji nie mogą przełożyć się na odbiorców, co mogłoby doprowadzić do pogłębiania się zjawiska wykluczenia energetycznego - widocznego w małych miastach. Dlatego prowadzimy naszą transformację w sposób odpowiedzialny, uzasadniony ekonomicznie i środowiskowo - komentuje Jan Pic, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań S.A.

Wielkopolska Energia

Inwestycja w Elektrociepłowni Karolin zbiega się w czasie z uruchomieniem nowego programu spółki o nazwie "Wielkopolska Energia", którego celem jest promocja rozwiązań służących ekologicznej transformacji energetycznej realizowanych zarówno przez spółkę, jak i jej partnerów. W jego ramach spółka będzie również zachęcała inne firmy z regionu do współpracy oraz tworzyła projekty z zakresu ekologicznej transformacji energetycznej. Będzie także inwestowała m.in. w innowacje i rozwiązania niskoemisyjne.

Więcej informacji o inwestycji i o programie "Wielkopolska Energia" znajduje się na stronie www.wielkopolskaenergia.pl.

Materiał powstał we współpracy z firmą Veolia Energia Poznań S.A.

Czytaj również:
PTEZ, Veolia

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE