ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Zintegrowane współdzielenie pojazdów nie tylko dla rowerzystów
09.06.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W wielu polskich miastach funkcjonuje (gdzieniegdzie rozważane jest wprowadzenie) zintegrowany system wypożyczania urządzeń do transportu osobistego. System oferuje mieszkańcom możliwość wypożyczenia elektrycznych skuterów, elektrycznych hulajnóg oraz rowerów z poziomu jednej aplikacji.

Rozwiązanie budzi duże zainteresowanie. W Rzeszowie od maja do końca 2019 roku wszystkie pojazdy wypożyczono łącznie 85 107 razy i przejechano nimi 376 222 kilometrów. Największą zaletą całego systemu jest jego integracja - użytkownik systemu ma możliwość wybrania w jednym panelu urządzenie transportowe, które będzie najbardziej odpowiednie do podróży jaką właśnie planuje.

Choć sam rzeszowski system jest jeszcze niewielki (z racji liczby dostępnych urządzeń) wciąż można go traktować jako test, który na razie odbywa się w formie rocznych kontraktów z firmą.

Szczegółowy opis rozwiązania
Pierwszy i ostatni kilometr codziennej drogi do pracy dla mieszkańca miasta potrafi zajmować średnio nawet 50% długości całej podróży. Wszystko to powoduje, że nawet w miastach z dobrze rozwiniętym transportem publicznym wzrasta atrakcyjność transportu samochodowego, który (przynajmniej w teorii) oferuje dojazd "od drzwi do drzwi". Dlatego, jeżeli popularność transportu zbiorowego (oraz zeroemisyjnego) ma wzrastać, to potrzebne jest stworzenie alternatyw dla podróży po mieście, które nigdy nie będą zaspokajane przez transport zbiorowy.

W Rzeszowie słusznie zauważono, że pojawiające się w polskich miastach systemy oferujące różne formy transportu zeroemisyjnego opierające się na współdzieleniu pojazdów są popularne wśród wielu mieszkańców, ale często na zasadzie "uatrakcyjnienia" podróży, a nie jako stałe narzędzie codziennej komunikacji. Kluczowym problemem jest ich niewielka elastyczność - oferują zazwyczaj jeden wybrany środek transportu (rower, hulajnoga, skuter lub elektryczny samochód). Jeżeli użytkownik chce zmieniać środek transportu w zależności od swojej potrzeby, to jest zmuszony do posiadania wielu różnych aplikacji, co jest zarówno nieintuicyjne jak i często również mniej atrakcyjne finansowo (rzadziej używa poszczególnych systemów, przez co jego "taryfa" jest gorsza cenowo).

(740x494)

Rzeszowski system współdzielenia polega na istnieniu wyznaczonych stref (hubów), w których użytkownicy mogą zarówno wypożyczyć jak i oddać wybrany środek transportu (o którego dostępności wiedzą dzięki aplikacji). Największym atutem rzeszowskiego rozwiązania jest współdzielona mobilność - z pojazdów możemy korzystać tylko wtedy, kiedy ich naprawdę potrzebujemy, a w pozostałym czasie służą innym użytkownikom. Przykładowo, tylko jedno auto carsharingowe potrafi zastąpić aż 7-11 aut prywatnych. Co więcej, tworzenie stref jest bardzo łatwe - wystarczy przeznaczyć pod ten cel jedno z wielu miejsc parkingowych, które wciąż dominują w polskich miastach.

Miasta wciąż mają obowiązek zapewniać atrakcyjny system transportu publicznego. Ale prawdziwie inteligentne samorządy powinny również oferować taką kombinację systemu transportowego, która odpowie na ograniczeniami popularnego "zbiorkomu". Odpowiednią możliwość daje współpraca z prywatnymi podmiotami, które dbają, aby krótsze podróże po mieście odbywały się na zasadzie "współdzielenia" i nie generowały dużych "kosztów utrzymania i postoju", które inteligentnie połączą podróż transportem zbiorowym z transportem współdzielonym czyniąc całą podróż bardziej konkurencyjną niż próba dotarcia do celu własnym samochodem.

Korzyści
- Stworzenie alternatywy dla prywatnego transportu samochodowego
- Udostępnienie mieszkańców miasta systemu transportu bezemisyjnego
- Integracja kilku rodzajów pojazdów w jednym systemie
- Uporządkowanie chaosu przestrzennego, który pojawia się w miastach, gdzie pojazdy można zostawiać gdziekolwiek
- Zwiększenie dostępności komunikacyjnej wielu rejonów miasta (które z racji swojego położenia i kształtu są słabo obsługiwane przez transport zbiorowy)
- Podróże multimodalne potrafią być szybsze, tańsze, wygodniejsze i bardziej efektywne

Rekomendacje
- Stworzenie systemu współdzielenia pojazdów zeroemisyjnych, który pozwoli mieszkańcom pokonywać podróże na krótkim dystansie
- Wybór operatora systemu, który integruje różne pojazdy w jednym systemie - zwiększy to jego dostępność dla różnych typów użytkowników
- Zaoferowanie operatorowi kontraktu dłuższego niż rok, co pozwoli mu na rozwój systemu
- Wyznaczanie stref (hubów) na dotychczasowych miejscach parkingowych, a nie zabierając przestrzeń pieszym
- Wyznaczanie dużej liczby hubów w wielu rejonach miasta, ale uniemożliwiając zrobienia z miasta jednej strefy wypożyczeni
- Wspieranie przez miasta polityki otwartych danych w celu rozwoju usług typu MaaS (Mobility-as-a-Service), które integrują na jednej cyfrowej platformie usługi transportu zbiorowego ze współdzielonym pozwalając mieszkańcom planować (multimodalny planer), realizować i opłacać wszystkie swoje podróże z poziomu jednego wygodnego rozwiązania (jednej aplikacji/usługi)

źródło: www.cbinsights.com, Domaszewicz, Z., Jędrzejewski, A. (2019). Na progu przełomu. Raport: współdzielona mobilność w Polsce. Lipiec 2019. Warszawa: Stowarzyszenie Mobilne Miasto i portal SmartRide.pl, pfrdlamiast.pl

ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE