ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chińczycy rezygnują z inwestycji w elektromobilność w Polsce
08.06.2021r. 07:00

Shandong Shida Shenghua Chemical Group poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w fabrykę komponentów do baterii dla pojazdów elektrycznych, która miała zostać ulokowana w Polsce we współpracy z PCC Rokita - informuje portal Yicai Global. Spółka uzasadnia decyzję przeszkodami regulacyjnymi oraz pandemią koronawirusa. Polska firma donosiła o nieprzedłużaniu umowy z Chińczykami jeszcze pod koniec marca.


W marcu 2019 r. PCC Rokita podpisała z chińskimi partnerami umowę w sprawie rozpoczęcia przygotowań do inwestycji dotyczącej produkcji węglanów organicznych, mających zastosowanie w produkcji baterii dla przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego, i ich sprzedaży na terenie Europy. Chińczycy mieli objąć 51 proc. akcji w joint venture oraz udzielić licencji na korzystanie z technologii produkcji węglanów organicznych. Z kolei polska spółka zobowiązała się do dostarczenia mediów koniecznych do produkcji.

Zdolność produkcyjna lokalizowanej w Brzegu Dolnym fabryki miała sięgnąć 20 000 ton na rok. Koszt jej budowy był szacowany na ponad 20 mln euro.

W piątek Shandong Shida Shenghua Chemical Group poinformowała, że wycofuje się z inwestycji. Firma nie była w stanie uzyskać zgody władz lokalnych na fabrykę elektrolitów z powodu globalnej pandemii COVID-19 - przytacza komunikat chińskiej spółki portal Yicai Global. Ponadto z powodu epidemii oczekiwane zalety fabryki zniknęły w obliczu niepewności w sektorze nowych pojazdów elektrycznych - dodają Chińczycy.

W reakcji na komunikat notowania chińskiej spółki na giełdzie w Szanghaju zniżkowały o ponad 6 proc.

Tymczasem PCC Rokita jeszcze pod koniec marca informowała o wygaśnięciu umowy z Chińczykami.
"Zarząd PCC Rokita, mając na względzie możliwą ewentualną współpracę z firmą Shida w ramach grupy PCC i realizację potencjalnego Projektu poza strukturami PCC Rokita, postanawia nie przedłużać Umowy, pozwalając na jej wygaśnięcie z dniem 31 marca 2021" - napisano w komunikacie z 29.03.2021 r.

W ostatnich latach wiele firm zagranicznych zdecydowało się na budowę zakładów produkujących akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych oraz ich komponentów właśnie w Polsce, m.in. koreańskie LG Energy Solutions i SK Hi-tech Battery Materials, belgijski Umicore, brytyjski Johnson Matthey czy chińskie Guotai Huarong i Capchem - informuje "Puls Biznesu". Własne zdolności rozwija również polski biznes. W efekcie Polska stała się największym eksporterem baterii i ich komponentów w Unii Europejskiej.


źródło: Bankier.pl

O tym się teraz mówi

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE