ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Panele słoneczne mogą dać nam więcej niż tylko energię elektryczną
08.06.2021r. 10:00

Redakcja CIRE
Czy panele słoneczne dają nam tylko prąd? Okazuje się, że naukowcy pracują nad różnym zastosowaniem tego, co słońce może nam dać. W czasach kiedy walczymy o neutralność klimatyczną, wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do maksimum wydaje się być niezbędne. Sprawdzamy, do czego, poza energią elektryczną, możemy je wykorzystać.

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha (KAUST) w Arabii Saudyjskiej przekonują, że słońce można wykorzystać na wiele innych sposobów niż tylko do dostarczania nam prądu. Zbadali oni łączenie ogniw słonecznych z systemami oczyszczania wody, aby pomóc w wytwarzaniu wody pitnej w miejscach, gdzie jest jej mało.

Obecnie niedobór słodkiej wody jest jednym z największych wyzwań stojących przed światem. Chociaż nie jest to powszechny problem, prawie połowa światowej populacji żyje na obszarach ubogich w wodę przez co najmniej jeden miesiąc w roku, a dane pokazują, że liczba ta może wzrosnąć do około 4,8-5,7 miliarda ludzi do 2050 r. "W regionach z dostępem do wody morskiej odsalanie stało się realnym środkiem do wytwarzania wody pitnej. Ze względu na wysokie tempo produkcji i wydajność wody tradycyjne technologie odsalania wody morskiej przyczyniły się do utrzymania społeczeństw ludzkich zmagających się z poważnym niedoborem wody. Na przykład Bliski Wschód odpowiada za 45% światowego odsalania wody morskiej. Jednak technologie te wiążą się z niezwykle wysokimi kosztami początkowymi i wymagają intensywnego zużycia energii podczas pracy. W Arabii Saudyjskiej duża część energii elektrycznej wytwarzanej przez kraj jest wykorzystywana do odsalania wody morskiej" - informuje Advanced Science News.

Energia ze słońca a oczyszczanie wody

Aby zminimalizować wydajność energetyczną niezbędnego procesu, naukowcy KAUST zwrócili swoją uwagę na energię pozyskiwaną ze słońca. Nową technologię nazywają destylacją z membraną fotowoltaiczną (PV-MD).

Zwykle systemy fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w celu przemieszczania nośników ładunków swobodnych (elektronów) w półprzewodnikach krzemowych w celu wytworzenia energii elektrycznej. Podczas procesu w komórkach powstaje również ciepło, które jest traconą energią. Zespół KAUST był jednak w stanie wykorzystać swoją nową technologię PV-MD do przekształcenia ciepła odpadowego z kolektorów słonecznych w źródło energii, które napędza destylację wody. "PV-MD jest dobrze przystosowany i będzie konkurencyjny komercyjnie w dostarczaniu wody i energii elektrycznej dla regionów cierpiących zarówno z ekonomicznego, jak i fizycznego niedoboru wody" - mówi jeden z naukowców Wenbin Wang.

Zespół zademonstrował produkcję czystej wody pitnej z różnych źródeł wody, takich jak woda morska, zanieczyszczone rzeki, jeziora, wody gruntowe i ścieki przemysłowe. Według autorów "najbardziej obiecujące zastosowania PV-MD to zdecentralizowana koprodukcja zarówno wody, jak i energii elektrycznej w miejscach poboru energii, takich jak społeczności poza siecią i społeczności o małych i średnich populacjach, ponieważ zmniejszyłoby to całkowity koszt przesyłu energii elektrycznej na duże odległości i transportu wody konwencjonalnymi środkami."

Nadmiar ciepła wykorzystywany do procesu ekstrakcji litu

Kanadyjska firma, której poprzednie przedsięwzięcia obejmowały medyczną marihuanę i opiekę zdrowotną kobiet, złożyła tymczasowe patenty w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA (USPTO) na technologię, która według niej może zwiększyć moc systemu fotowoltaicznego o 10% lub więcej i zmniejszyć naprężenie cieplne paneli - informuje PV-Magazine.

Nowa technologia ma umożliwić stworzenie zamkniętej pętli systemowej, w której tylko energia słoneczna jest wykorzystywana do wydobywania litu ze skał macierzystych w kopalni Nevada. Technologia pobiera nadmiar ciepła z paneli słonecznych i wykorzystuje je do podgrzewania roztworu solanki od 122°F (50 stopni Celsjusza) do 140°F (60 stopni Celsjusza) podczas typowego, trwającego od trzech do czterech godzin cyklu przetwarzania.

Firma poinformowała, że gdy zmierzała w kierunku stworzenia pilotażowej instalacji do ekstrakcji litu o niskiej zawartości węgla, zdała sobie sprawę, że nieefektywność związana z panelami fotowoltaicznymi może zostać wykorzystana na swoją korzyść. W szczególności stwierdzono, że panele fotowoltaiczne podlegają obciążeniu cieplnemu wraz ze wzrostem temperatury. Producenci zazwyczaj oceniają panele fotowoltaiczne w temperaturze 25 stopni Celsjusza, jednak prace terenowe na pustyni Nevada wykazały, że temperatura z tyłu paneli słonecznych regularnie przekracza 140 stopni Celsjusza, potencjalnie uszkadzając panele i zmniejszając ich wydajność.

Technologia jest przeznaczona do modernizacji istniejących paneli fotowoltaicznych. Nienazwana strona trzecia z panelem fotowoltaicznym o mocy 3 MW zgodziła się przeprowadzić testy porównawcze w czasie rzeczywistym na swoich podmacierzach fotowoltaicznych. Celem będzie zwiększenie produkcji fotowoltaiki przy jednoczesnym usunięciu naprężenia cieplnego.

Przypisy:
1. Advanced Science News
2. PV-Magazine

Czytaj również:
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: prostak 10.06.2021r. 16:07
energia nie jest dobrem samym w sobie zaspokajającym jakąś życiową potrzebę. Ona służy do stworzenia jakiegoś dobra.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE