ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Operatorzy systemów energetycznych szykują się na zaćmienie Słońca
09.06.2021r. 21:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Rosnąca rola fotowoltaiki w systemach energetycznych sprawia, że operatorzy przesyłowi, odpowiedzialni za stabilne działanie tych systemów muszą brać pod uwagę takie zjawiska, jak zaćmienia Słońca. Przygotowują się więc zawczasu na czwartkowe zjawisko.

Zaćmienie 10 czerwca nie będzie w Europie zbyt spektakularnym widowiskiem. Księżyc zasłoni co najwyżej jedną czwartą tarczy Słońca, co nie wywoła efektów, widocznych gołym okiem. Ale dla systemów fotowoltaicznych spadek ten będzie wyraźnie odczuwalny, a produkcja paneli spadnie w sposób jak najbardziej mierzalny, najbardziej tam, gdzie fotowoltaiki jest dużo.

Operatorzy przesyłowi działający w północnej części Niemiec - TenneT i 50Hertz szacują, że moc, dostarczana przez fotowoltaikę może spaść maksymalnie o 4,2 GW, z czego w zarządzanej przez nich sieci - o ok. 2,8 GW. Pozostałe 1,4 GW może ubyć w mniejszych systemach, niesterowanych centralnie.

TenneT i 50Hertz podkreślają, że to wielkości teoretyczne i maksymalne, przy założeniu, że w momencie zaćmienia będzie panować bezchmurna pogoda, a fotowoltaika pracować z pełną mocą. Jeżeli będzie pochmurno, spadki będą odpowiednio niższe.

Najważniejszym działaniem operatorów jest zwiększenie rezerwy regulacyjnej. Na wypadek zmienności wywołanej pogodą operatorzy przygotowali dodatkowe rezerwy, pozwalające dostarczyć 0,5 GW mocy, ewentualnie zmniejszyć generację o 0,5 GW.

(1280x720)

Ponieważ zaćmienie będzie widoczne także z terenu Polski, również polski operator PSE uwzględnił spadek generacji z PV. Uwzględniono to w prognozach, odpowiednio dostosowano także plany pracy, głównie poprzez zwiększenie rezerw - poinformowały PAP PSE.
Według ostatnich danych publikowanych przez PSE na koniec kwietnia 2021 r. moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 4690 MW. Nie wszystkie instalacje odczują zaćmienie w tym samym stopniu. O ile bowiem w maksimum czwartkowego zaćmienia, tuż przed godziną 13. w Gdańsku i Szczecinie Księżyc zakryje niemal 26 proc. tarczy Słońca, to w Krakowie - już tylko 14 proc.

Zaćmienie obrączkowe zacznie się w zachodniej części kanadyjskiej prowincji Ontario. Poruszając się na północ, cień Księżyca przejdzie przez Zatokę Hudsona i zachodnia Grenlandie, biegun północny, Morze Wschodniosyberyjskie, i zakończy się w Górach Kołymskich.

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w północno-wschodniej części Ameryki Północnej, w północnej i północno-zachodniej Europie, w północno-wschodniej Azji oraz na całym obszarze Oceanu Arktycznego.

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Redakcja CIRE poleca
 • Temat słupów niskiego napięcia dla telekomunikacji
 • Temat niedoborów litu i kobaltu z wpływem na elektromobilność
 • Temat operatora OIRE

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE