ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Australijska spółka wydobywcza pozywa Polskę. Domaga się 4,2 mld zł odszkodowania!
09.06.2021r. 20:00

Redakcja CIRE
Australijska spółka wydobywcza składa pozew przeciwko Polsce i domaga się 806 mln funtów brytyjskich odszkodowania (4,2 mld zł). Praire Mining zarzuca naszemu krajowi naruszenie zobowiązań i blokowanie rozwoju należących do spółki kopalni w Polsce.

"W ramach toczącego się międzynarodowego postępowania arbitrażowego (Roszczenie) przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (TKE) oraz Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) (łącznie zwane Traktatami), Spółka złożyła pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu BIT, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP (równowartość 1,5 mld AUD lub 4,2 mld PLN), oszacowanego przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń wynajętych przez spółkę Prairie" - napisano.

Spółka zaznacza, że Polska naruszyła swoje zobowiązania "poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju" należących do spółki kopalń Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Dębieńsko na Górnym Śląsku. Zdaniem Praire, działania państwa pozbawiły spółkę "całej wartości jej inwestycji w Polsce".

Spółka przekonuje, że przez zwłokę polskich władz nie uzyskała na czas decyzji środowiskowej, a to oznaczało brak możliwości uzyskania licencji i prowadzenia prac wydobywczych w kopalniach węgla. 806 mln funtów, których domaga się Praire Mining to rekompensata za utracone zyski z odsetkami.

Roszczenie będzie dochodzone w oparciu o zasady Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).

Spółka zapowiada, że na prowadzenie postępowania przeznaczy 12,3 mln dolarów. "Środki są obecnie pobierane na pokrycie kosztów prawnych, sądowych i kosztów ekspertów zewnętrznych oraz określonych kosztów operacyjnych związanych z Roszczeniem" - podkreślono.
Sprawa toczy się w szybkim tempie, a Spółka złożyła już pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu BIT, który zawierał wycenę szkód przygotowaną przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń. Odszkodowanie, którego domaga się Spółka, opiewa na kwotę 806 mln GBP. W dochodzeniu Roszczenia kierownictwo spółki Prairie współpracuje z radcami prawnymi i szeregiem ekspertów zewnętrznych - skomentował dyrektor generalny spółki Praire Ben Stoikovich.

To już kolejna polska sprawa na arenie międzynarodowej związana z naszymi kopalniami węgla. Jak wiemy, drugą taką sprawą jest sprawa kopalni Turów. Czesi od lat skarżyli się, że rozszerzanie działalności kopalni może mieć katastrofalne skutki dla środowiska, a dokładniej - na wody przy polsko-czeskiej granicy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czesi chcą, by na Polskę nałożono karę w wysokości 5 milionów euro grzywny dziennie za kontynuowanie działania kopalni w Turowie.


Zostań nieco dłużej na CIRE - polecamy ciekawe analizy
 • Analiza - sprawa kopalni Turów
 • Analiza - przełomowa uchwała Sądu Najwyższego
 • Analiza - wodór i przyszłość energetyki

 • Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

  KOMENTARZE ( 2 )


  Autor: Uważny 10.06.2021r. 10:49
  No to będzie ciekawie. Z jednej strony grozi kara za wydobycie węgla, z drugiej za brak zgody na jego wydobycie.... pełna treść komentarza
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

  Autor: PS 10.06.2021r. 13:03
  To co ciekawe to w tej sprawie tak jak w Turowie rozgrywającym był Departament Geologii i Koncesji, Wydział Kopalin... pełna treść komentarza
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE