ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Dlaczego przemysł jądrowy musi wkroczyć w erę cyfrową?
09.06.2021r. 18:00

Redakcja CIRE
Liczba ludności na świecie wzrasta niezwykle szybko, ale globalne zużycie energii elektrycznej rośnie jeszcze szybciej. Spełnienie wymagań konsumentów przy jednoczesnym poszanowaniu naszych najważniejszych ambicji związanych ze zmianą klimatu jest ogromnym wyzwaniem.
W międzyczasie jesteśmy świadkami, jak rozwój technologii robi wrażenie, gdy budujemy przemysł energetyczny dostosowany i przygotowany na kolejną dekadę - zwłaszcza w zakresie cyfryzacji tego sektora.
Zagwarantowanie, aby w przyszłości energia jądrowa była częścią zrównoważonego bilansu energetycznego jest ważnym elementem tej układanki. W jaki sposób sektor może czerpać korzyści z ery cyfrowej?

Gdyby przemysł jądrowy otworzył drzwi dla nowych technologii, mógłby stawić czoła i sprostać poważnym wyzwaniom, w tym obniżeniu kosztów, śledzeniu emisji dwutlenku węgla i zapewnieniu personelowi wyposażenia do wykonywania specjalistycznych prac. Jednak sektor ten zawsze powoli przechodził transformację cyfrową: obserwację tę powtórzył ostatnio William Magwood, dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej OECD (NEA), który powiedział, że przemysł jądrowy ryzykuje pozostaniem w tyle, jeśli nie pójdzie w cyfryzacji za przykładem sektorów takich jak np. lotnictwo.

Skąd ta powściągliwość?

Obecnie przemysł jądrowy jest w dużej mierze oparty na zapisie na papierze lub słabo zdigitalizowany. Biorąc pod uwagę długi okres połowicznego rozpadu odpadów jądrowych, planowanie często odbywa się na bazie 10 000 lat - przy użyciu niezawodnego pióra i papieru nadal wykorzystywanych do śledzenia ważnych informacji w ogromnych archiwach. Technologia rozwija się w takim tempie, że wielu uważa, iż planowanie na tysiące lat za pomocą oprogramowania, które można uznać za archaiczne w ciągu następnych pięciu, jest po prostu stratą czasu.

Jak wiemy, przemysł jądrowy podlega ścisłym regulacjom. Od zamówień po rozwój oprogramowania procesy są przyjmowane na zasadzie "bezpieczeństwo przede wszystkim". Istnieją również obawy związane z zarządzaniem danymi wrażliwymi.

Nie oznacza to jednak, że innowacje i bezpieczeństwo wykluczają się wzajemnie: w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

Znaczenie dzielenia się informacjami

Na przykład technologie rozproszonych rejestrów, takie jak blockchain, mogą poprawić koordynację między różnymi interesariuszami w sektorze za pomocą architektury przechowywania informacji w sposób gwarantujący niezmienność danych historycznych. Dzięki temu procesy są bardziej dopasowane, wydajne i bezpieczne.

Rejestracja i dostęp do informacji poprzez blockchain działa jak umowa między wszystkimi stronami: każdy musi uzgodnić, co się stało, o której godzinie i kto był zaangażowany itp. Jak wirtualna tablica ogłoszeń dla wielu interesariuszy, od pól wydobywczych po badania w laboratoriach, użytkownicy mogą udostępniać sobie nawzajem informacje, łącząc różne stwierdzenia i oceny w celu utworzenia ujednoliconego zestawienia faktów.

Spójrzmy na przykład na koordynację zarzadzania odpadami jądrowymi. W tej chwili pozostaje to zapisane na papierze, a organizacje komunikują się i przechowują krytyczne informacje w sposób nieefektywny. Umożliwiając partnerom współpracę w celu śledzenia i monitorowania aktywów o wysokiej wartości za pomocą łańcucha blokowego, możemy mapować narażenie radiologiczne lub przemieszczanie odpadów, a ostatecznie przestrzegać rygorystycznych norm bezpieczeństwa na terenie zakładu i poza nim.

Przekształcanie słów w czyn w Sellafield

Systemy rozproszone są bardzo złożone, więc niewątpliwie brak zrozumienia, jak one działają lub wcześniejsze nieudane próby ich sensownego zastosowania również wpływają na opór przez wdrażaniem. Oznacza to, że często trzeba szukać innowacji poza branżą.

Niedawno uruchomiony projekt Digital Catapult obejmuje pomoc firmie Sellafield Ltd w sprostaniu dwóm różnym wyzwaniom: ścisłej rejestracji oraz śledzeniu odpadów i materiałów, a także monitorowaniu umiejętności branżowych, aby umożliwić pracownikom wydajne i bezpieczne wykonywanie pracy.
Połączyliśmy Sellafield Ltd, jej głównych interesariuszy i kilku czołowych innowatorów w łańcuch blockchainu. Praca nad zrozumieniem ich różnorodnych wyzwań doprowadziła do nawiązania współpracy z dwoma nowatorskimi start-upami pracującymi w przestrzeni systemów rozproszonych.

Condatis tworzy teraz "paszport jądrowy", korzystając z zestawu narzędzi ze źródeł otwartych. System ten zagwarantuje mobilną i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, umożliwiając wykwalifikowanemu personelowi jądrowemu przemieszczanie się między lokalizacjami, zapewniając jednocześnie niezbędne przeszkolenie i doświadczenie.

W międzyczasie Jutsuin będzie śledzić cykl życia odpadów niebezpiecznych i zapewniać dostęp do informacji wszystkim zainteresowanym stronom w łańcuchu wartości.

Wyścig do transformacji

Nowe technologie mogą być złożone, ale przy systemie odpowiednich porad i wskazówek inwestycje przynoszą korzyści. Czy jest lepszy sposób na powitanie ery cyfrowej niż rozpoczęcie budowy solidnej, godnej zaufania i wzajemnie korzystnej infrastruktury?


Autor: Rob Learney jest dyrektorem ds. technologii - systemy rozproszone w Digital Catapult

Źródło:
https://www.neimagazine.com/features/featurestepping-into-the-future-8770806/Zostań nieco dłużej na CIRE - polecamy ciekawe analizy
 • Analiza - Sprawa kopalni Turów blamażem Trybunału Sprawiedliwości UE?
 • Analiza - niedobory litu i kobaltu w elektromobilności
 • Analiza - wodór i przyszłość energetyki

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLAND
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft
  Instytut PE  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE