ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik. Uruchomiono maszynę parową w Zabytkowej Kopalni Ignacy
09.06.2021r. 20:00

Uruchomiono po remoncie maszynę parową szybu Kościuszko w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku - podał w środę lokalny samorząd. Maszyna ma być atrakcją planowanej w budynkach nadszybia i maszynowni wystawy, określanej jako Muzeum Pary. Ma być ono gotowe pod koniec roku.

Główną atrakcją wystawy ma być możliwość zobaczenia pracującej maszyny parowej z 1920 r. firmy Linke-Hofmann-Werke AG z ówczesnego Breslau - o mocy 1,8 tys. koni mechanicznych. Pod kątem przywrócenia jej do pokazowej pracy dwa lata temu zamówiono ekspertyzę, wskazującą optymalny sposób uruchomienia i eksploatacji.

Maszyna od lat nie obsługuje już kopalnianego szybu, który jest zasypywany, aby więc wprowadzanie jej w ruch mogło stać się turystyczną atrakcją, konieczne stało się wybudowanie obok budynku maszynowni niewielkiej, zasilanej kotłem na olej opałowy kotłowni z wytwornicą pary (podobny system zastosowano niedawno dla również odnowionej maszyny w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu).

W środę miasto poinformowało o uruchomieniu odrestaurowanej i zasilanej z nowego źródła pary maszyny. "Serce kopalni Ignacy znowu zabiło. To niezwykle ważny krok na drodze do realizacji marzeń o funkcjonowaniu zabytkowej kopalni Ignacy jako wizytówki górniczego dziedzictwa Rybnika" - powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera.

Maszyna ma dwa cylindry o średnicy 1000 mm i suwie tłoka 1600 mm. Jej najbardziej efektowną częścią jest bęben linowy połączony z kołem zamachowym. Średnica bębna to 6 metrów. Maszyna była przystosowana do ciągnięcia dwóch czteropiętrowych klatek.

Obecnie pracujące nad Muzeum Pary miasto szacuje, że zwiedzający zobaczą maszynę w ruchu w okolicach tegorocznej Barbórki (4 grudnia). Cała powstająca multimedialna ekspozycja ma nawiązywać do historii miejsca i pary jako źródła energii wykorzystywanego w przemyśle. Będzie miała charakter centrum nauki - zwiedzający będą mogli stanowiska poznawać empirycznie.
Na szacowaną na 10,6 mln zł modernizację nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko Rybnik pozyskał unijne środki w wysokości 4,4 mln zł, mające wspierać udostępnianie dziedzictwa kulturowego. Inne środki UE na rewitalizację obszarów zdegradowanych wspomogły remont kopalnianej sprężarkowni - pod kątem infrastruktury wspomagającej proces rewitalizacji dzielnicy Niewiadom.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy to jedna z priorytetowych inwestycji miasta. Kopalnia Ignacy powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację, jako część kopalni Rydułtowy, w latach 90. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.

Odnawianie zabytkowej kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano odnowione budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Później ruszyły projekty dotyczące nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko oraz dawnej sprężarkowni. Trwa również zagospodarowywanie terenu wokół kompleksu.

Atrakcyjna poprzemysłowa przestrzeń dawnej kopalni Ignacy była w 2019 r. miejscem organizacji finału corocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriady. Na rozstawionych w niej trzech scenach 56 artystów uczestniczyło w multimedialnym widowisku opowiadającym o kobietach i pracy w przemyśle.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE