ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PLGBC opracowało mapę drogową dekarbonizacji budownictwa do 2050 r.
10.06.2021r. 03:00

Redakcja CIRE
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przygotowało z inspiracji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) mapę drogową dojścia do dekarbonizacji budownictwa w Polsce do 2050 r. - informuje "Puls Biznesu".

Z najnowszych danych wynika, że budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji CO2, przy czym 28 proc. pochodzi z ich eksploatacji, a pozostałe 10 proc. spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów oraz technologii wykorzystywanych w budownictwie (wbudowany ślad węglowy).

Aby zrealizować globalne cele klimatyczne, budynki, odpowiedzialne za te emisje powinny do 2050 r. charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym, zaś budynki nowe i poddawane modernizacji - zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia (czyli zerowym bilansem wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego). Oznacza to m.in. wprowadzenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, wysoką energooszczędność, wykorzystanie w budynkach własnych instalacji wytwarzających energię i korzystanie z zielonej energii od dostawców zewnętrznych. Cały proces produkcji materiałów i potem budowy musi być bardzo efektywny.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przygotowało z inspiracji EBOR-u mapę drogową dojścia do tego celu. W horyzontach czasowych do 2025, 2030, 2040 i 2050 r. różne grupy interesariuszy powinny zrealizować w tym celu określone zadania.
Zostały one podzielone między 9 grup interesariuszy, którymi są: administracja rządowa i samorządy, deweloperzy, inwestorzy oraz właściciele budynków, projektanci (architekci i inżynierowie budownictwa), producenci materiałów i technologii budowlanych, wykonawcy, zarządcy budynków, instytucje finansowe oraz organizacje pozarządowe, stowarzyszenia zawodowe i uczelnie.
Mapa zakłada m.in., że do 2025 r. deweloperzy, inwestorzy i właściciele budynków zredukują całkowity ślad węglowy p osiadanych i projektowanych budynków, do 2030 r. wdrożą plan dekarbonizacji swoich budynków i osiągną zerowy ślad operacyjnego śladu węglowego netto w nowych budynkach, a do 2040 r. będą posiadali w swoich portfelach budynki o znacznie obniżonym całkowitym śladzie węglowym.
Wiele tutaj zależy od administracji rządowej, która do 2025 r. powinna stworzyć odpowiednie regulacje prawne czy zapewnić dostęp do niskoemisyjnych źródeł energii.

"To jednak ustawodawca może stworzyć takie mechanizmy, które zmuszą rynek do działania w odpowiedni sposób. Będziemy się starali blisko współpracować z rządem. Najbliższym tej tematyki jest departament gospodarki niskoemisyjnej w resorcie rozwoju, który zajmuje się między innymi efektywnością energetyczną i modernizacją budynków, z którym mamy dobry kontakt" - mówi, cytowana przez "Puls Biznesu", Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca PLGBC i współautorka raportu.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE