ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Zielone tablice rejestracyjne dla elektryków?
10.06.2021r. 10:00

Redakcja CIRE
Pod koniec zeszłego roku Wielka Brytania wprowadziła specjalne, zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych. Z programu mogą korzystać wszyscy nowo zarejestrowani jak i obecni właściciele elektryków. Od zwykłych tablic rejestracyjnych odróżnia je zielony pasek po lewej stronie. Jest to część rządowej strategii "Droga do zera". Czy każdy samochód kwalifikuje się do posiadania takich tablic?

Podstawową informacją jest fakt, że do zielonych tablice rejestracyjnych kwalifikują się tylko samochody z napędem akumulatorowym, nowe tablice rejestracyjne nie są dostępne w samochodach hybrydowych ani hybrydach typu plug-in. Do zielonych tablic mają również prawo furgonetki, autobusy, motocykle, a nawet auta z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Czy zielone tablice są w ogóle potrzebne?

Zielone tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w celu podniesienia świadomości na temat samochodów bezemisyjnych na drogach Wielkiej Brytanii, a ponieważ można je łatwo zidentyfikować, oznacza to, że lokalne władze mogą oferować zachęty dla kierowców pojazdów elektrycznych, takie jak dostęp do buspasów, bezpłatny wjazd do stref zerowej emisji i tańsze parkowanie .

Gill Nowell z Electric Vehicle Association (EVA) England, stowarzyszenia konsumentów oferującego głos kierowcom pojazdów elektrycznych w Anglii, uważa, że wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych jest bardzo pozytywne "Zielone tablice rejestracyjne to dobry sposób na podniesienie rangi pojazdów elektrycznych samochodów, aby znormalizować je w dzisiejszym społeczeństwie" - mówi.

Jednak posiadanie takich tablic nie jest obowiązkowe, natomiast obecnie ich montowanie w nowych pojazdach jest już standardem, więc jeśli właściciel samochodu nie chce mieć zielonej tablicy, musi o tym poinformować przed rejestracją.

Nie tylko Wielka Brytania wprowadziła takie zastosowanie. Zielone tablice dla kierowców samochodów elektrycznych zostały wprowadzone w wielu krajach, w tym w Norwegii, na Węgrzech, w Kanadzie i Chinach. Okazały się pozytywnym czynnikiem wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Nissana w sondażu YouGov, jedna trzecia kierowców w Wielkiej Brytanii byłaby bardziej skłonna kupić samochód elektryczny ze względu na zielone tablice rejestracyjne.

Jednak nie wszyscy są przekonani, że same zielone tabliczki wystarczą, by zachęcić kierowców do przejścia na elektrykę. Karen Parry, dyrektor ds. komunikacji w Towarzystwie Producentów i Sprzedawców Silników (SMMT) z zadowoleniem przyjmuje wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych, ale ostrzega, że: "zachęcenie większej liczby osób do zmiany będzie jednak wymagało większego wsparcia, w tym długoterminowego zakupu zachęty i znaczące inwestycje w punkty ładowania w całym kraju, co ważne poza strategiczną siecią dróg, aby dać kierowcom pewność, że mogą ładować tak łatwo, jak tankują".

Jak działa system tablic rejestracyjnych?

System tablic rejestracyjnych zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat, ale obecny został wprowadzony w 2001 roku. Zmienia się on co pół roku - w marcu i wrześniu i składa się z 2 liter - odnoszą się one do regionu w kraju, w którym samochód został zarejestrowany po raz pierwszy, 2 cyfry to "identyfikator wieku", które mówią, kiedy samochód został po raz pierwszy zarejestrowany i 3 litery wybrane losowo.

Pierwszym kierowcą, który zamontował zieloną tablicę, był Sekretarz Transportu Grant Shapps, który miał Teslę Model 3 ozdobioną znakiem rejestracyjnym wskazującym na ekologię. Shapps powiedział: "Zielone tablice rejestracyjne pomogą zwiększyć świadomość czystszych pojazdów na naszych drogach, pokazując, że bardziej przyjazna dla środowiska przyszłość transportu jest w naszym zasięgu".

Zielone tablice są wspierane przez Departament Transportu (DfT) przed zakazem sprzedaży nowych konwencjonalnych samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 r. oraz celem Wielkiej Brytanii, aby do 2050 r. stać się neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Tablice ułatwią identyfikację samochodów elektrycznych, umożliwiając władzom lokalnym projektowanie i wdrażanie nowych polityk, które zachęcą do korzystania z nich więcej osób, takich jak tańsze parkowanie i bezpłatny wjazd do stref czystego powietrza.

Londyńska strefa Congestion Charge Zone już teraz zapewnia bezpłatny dostęp do centralnej dzielnicy stolicy właścicielom pojazdów elektrycznych, chociaż kierowcy muszą zapłacić 10 funtów i zarejestrować swój samochód elektryczny, aby z tego skorzystać, a proces ten musi być powtarzany co roku.

Decyzja o wprowadzeniu zielonych tablic rejestracyjnych nastąpiła po konsultacjach rozpoczętych pod koniec 2019 roku, propozycje inspirowane były systemem w Ontario w Kanadzie. Kanadyjski program zapewnia kierowcom pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in bezpłatny dostęp do pasów płatnych i pasów wspólnych dla samochodów, nawet jeśli w samochodzie jest tylko jedna osoba, co doprowadziło do wzrostu zakupów pojazdów elektrycznych.

Przypisy:
1. goodhousekeeping.com
2. autoexpress.co.uk

ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE