ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Kalifornia - najbardziej słoneczny stan USA
10.06.2021r. 14:00

Redakcja CIRE
Kalifornia ma zdecydowanie największą zainstalowaną moc fotowoltaiczną ze wszystkich stanów USA. Według informacji z września 2020 r. Kalifornia miała łączną moc słoneczną ponad 29 gigawatów. Drugie miejsce zajął Texas z mocą około 6,8 gigawatów.

Stany Zjednoczone zainstalowały 19,2 gigawatów mocy fotowoltaicznej w 2020 r. i tym samym osiągnęły 97,7 GWdc łącznej mocy zainstalowanej, co wystarczy do zasilenia 17,7 mln amerykańskich domów. Energia słoneczna stanowiła 43% wszystkich nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej dodanej w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku, co stanowi największy w historii udział energii słonecznej w nowych mocach wytwórczych i zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich technologii drugi rok z rzędu. Zgodnie ze zwykłym scenariuszem, amerykański przemysł fotowoltaiczny zainstaluje ponad 324 GW mocy w ciągu następnych 10 lat, co czterokrotnie zwiększy obecną ilość zainstalowanej mocy słonecznej.

Złota Kalifornia

Nic dziwnego, że Kalifornia zajmuje pierwsze miejsce wśród stanów produkujących energię elektryczną z energii słonecznej. Golden State wygenerował ponad 34 procent całkowitej liczby 13 435 tysięcy megawatogodzin w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z June Solar Report firmy ChooseEnergy.com. Raport jest analizą najnowszych danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA).

Energia słoneczna w Kalifornii dzieli się na dwie kategorie:

1. Słoneczna energia cieplna, wykorzystująca skoncentrowane ciepło światła słonecznego do podgrzewania płynu, aby wytworzyć parę do obracania tradycyjnej turbiny oraz generator wytwarzający energię elektryczną.
2. Fotowoltaika słoneczna (PV) - bezpośrednia konwersja światła słonecznego na energię elektryczną.

Dodatkowo ciepło słoneczne jest wykorzystywane w systemach solarnych do podgrzewania wody w domach i firmach oraz do podgrzewania basenów. Większość energii elektrycznej z fotowoltaiki nie jest wliczana do całkowitej produkcji energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, ponieważ panele słoneczne są montowane w poszczególnych domach lub firmach.

Instalacje słoneczno-termalne są skoncentrowane na pustynnych obszarach stanu w rejonie Mojave. W 2020 roku fotowoltaiczne i słoneczne elektrownie cieplne wyprodukowały 29 440 gigawatogodzin (GWh) energii, czyli 15,42 procent portfela wytwarzania energii w Kalifornii. W Kalifornii znajduje się łącznie 770 działających elektrowni słonecznych o mocy zainstalowanej około 13 989 megawatów.

Przed wprowadzeniem Standardów Portfela Odnawialnego w 2002 r. w Kalifornii zaplanowano 13 projektów energii słonecznej, z których 11 złożyło wnioski w Komisji ds. Energii. Wybudowano dziewięć projektów (Elektrownia Słoneczna - SEGS I do IX) o łącznej mocy 354 MW.

W 2012 r. moc zainstalowana fotowoltaiki przekroczyła moc cieplną energii słonecznej. Skumulowana moc zainstalowana fotowoltaiki osiągnęła 764 MW do końca 2012 r., przewyższając 408 MW energii słonecznej w tym roku. Kalifornijskie systemy fotowoltaiczne wyprodukowały w 2012 r. 1025 GWh energii, po raz pierwszy przewyższając całkowitą energię z wytwarzania energii słonecznej.

Energia ze słońca to konieczność

Chociaż Kalifornia ma mnóstwo słońca, zaskakująco nie jest to główny powód powszechności instalacji paneli słonecznych w całym stanie. W rzeczywistości większość sukcesu Kalifornii w dziedzinie energii słonecznej jest wynikiem przyszłościowej polityki określonej przez rząd stanowy, od California Solar Initiative (CSI) po ambitne cele w zakresie czystej energii.

Przyszłość energii słonecznej w Złotym Stanie wygląda jaśniej niż kiedykolwiek dzięki nowemu, pierwszemu w swoim rodzaju mandatowi na energię słoneczną w Kalifornii, niedawnemu kodeksowi, który wymaga budowy nowych domów z systemem energii słonecznej. Od 2020 r. wszystkie nowe domy budowane w Kalifornii muszą być wyposażone w energię słoneczną. Kalifornijski mandat na energię słoneczną wymusza, aby panele słoneczne znajdowały się we wszystkich domach jednorodzinnych i wielorodzinnych o wysokości do trzech pięter.

System paneli słonecznych musi być wystarczająco duży, aby pokryć roczne zużycie energii elektrycznej w budynku; biorąc pod uwagę, że zużycie energii elektrycznej może być trudne do określenia w nowych projektach budowlanych, budowniczowie stosują oszacowanie dla każdej nieruchomości oparte na powierzchni budynku i strefie klimatycznej, w której się znajduje.

Przypisy:
1. Statista.com
2. Seia.org
3. energy.ca.gov
4. news.energysage.com

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE