ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orsted przyspiesza z inwestycjami w OZE
10.06.2021r. 13:00

Redakcja CIRE

Przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii i ich budowa w sposób zrównoważony dla środowiska - taką receptę na kryzys klimatyczny proponuje Orsted, globalny lider rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, dysponujący dzisiaj łącznie 12 GW mocy ze źródeł odnawialnych.W nowej strategii z nakreśloną perspektywą do 2030 r., duński koncern deklaruje z jednej strony zwiększenie o 50 proc. średniorocznych wydatków na rozbudowę zielonej energetyki, przeznaczając na ten cel 350 mld duńskich koron od 2020 do 2027. Z drugiej zaś strony, inwestycje Orsted mają prowadzić do odbudowy różnorodności biologicznej ekosystemów morskich.

"W nadchodzących dziesięcioleciach rozwój odnawialnych źródeł energii musi znacząco przyspieszyć, aby zwiększyć tempo transformacji światowych systemów energetycznych w stronę zeroemisyjną. Celem jest powstrzymanie globalnego ocieplenia. Rozwój zielonej energii musi iść jednak w parze z ochroną naturalnych siedlisk i miejsc dzikiej przyrody, w tym także tej w naszych oceanach" - mówi MadsNipper, dyrektor generalny Orsted.

Celem strategicznym Orsted jest osiągnięcie do 2030 r. około 50 GW mocy z odnawialnych źródłach energii, z czego ok. 30 GW ma pochodzić z morskich farm wiatrowych, 17,5 GW z farm wiatrowych i słonecznych na lądzie, a około 2,5 GW z innych źródeł m.in. elektrowni na pozyskiwaną w sposób zrównoważony biomasę czy wodór powstający przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, dzięki przyspieszeniu rozwoju odnawialnych źródeł, ma ograniczyć zmianę klimatu i jej negatywny wpływ na wiele gatunków i ekosystemów. Jednocześnie Orsted, jako jeden z największych na świecie graczy na rynku energii odnawialnej i firma działająca w sposób zrównoważony, idzie dużo dalej w zobowiązaniach. Deklaruje nie tylko ograniczanie negatywnego wpływu swoich inwestycji na środowisko, ale we wszystkich nowych projektach, zlecanych najpóźniej do 2030 r. chce wywierać pozytywny wpływ netto na bioróżnorodność. W praktyce oznacza to, że koncern nie tylko nie będzie szkodzić morskim ekosystemom, gdzie instaluje farmy wiatrowe, ale zadba o ich regenerację.

Orsted ogłosił także, że ze skutkiem natychmiastowym przestaje składować łopaty turbin wiatrowych, a także zobowiązuje się do ponownego użycia, recyklingu lub odzyskania 100% wszystkich łopat pochodzących zarówno z lądowych, jak i morskich farm wiatrowych.

"Kierując się wizją świata zasilanego wyłącznie zieloną energią i chcąc przyspieszyć tempo rozwoju OZE, musimy jednocześnie podjąć dalsze zobowiązania, by prowadzić inwestycje w sposób coraz bardziej zrównoważony dla ekosystemów. Na razie nie znamy jeszcze wszystkich odpowiedzi na wyzwania związane z realizacją tych ambicji. Jestem jednak przekonany, że ciągłe stawianie zrównoważonego rozwoju w centrum działalności, pomoże w uwolnieniu innowacji i napędzeniu postępu w kierunku rozwoju gospodarki działającej w równowadze z naturą i społeczeństwem" - tłumaczy MaddsNiper.

Zespół Orsted, który jest jednym z najbardziej doświadczonych zespołów specjalistów ds. ochrony środowiska w branży energetyki odnawialnej, obecnie opracowuje i wdraża rozwiązania mające na celu ograniczanie negatywnego wpływu działalności firmy na ekosystemy i ochronę bioróżnorodności na obszarach powstawania morskich farm wiatrowych. Dotychczas zrealizowano takie innowacyjne projekty jak sztuczne rafy wspierające odnawianie populacji dorsza atlantyckiego w projektach Borssele 1 i 2 w Holandii, monitoring siedlisk skorupiaków w WestermostRough w Wielkiej Brytanii, a także program ochrony i zachowania wieloryba północnoatlantyckiego.

Podczas pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami pojawiają się jednak nowe wyzwania. Jednym z nich jest brak ustandaryzowanego podejścia do pomiaru wpływu na różnorodność biologiczną. Ma to szczególne znaczenie w dynamicznym i poddanym siłom natury środowisku morskim, gdzie trudno jest ustalić punkt odniesienia i zmierzyć zmianę. Szukając rozwiązań, firma Orsted dołączyła do programu Science BasedTargets Network, aby pomóc w opracowaniu wskaźników niezbędnych do pomiaru stanu różnorodności biologicznej ekosystemów wodnych i lądowych oraz określeniu opartych na nauce przyrodniczej długoterminowych celów ochrony i regeneracji tych ekosystemów.
Orsted jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w wytwarzaniu i działalności energetycznej do 2025 r. i dąży do neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla łańcucha dostaw w 2040 r. Firma przekształciła swoją działalność z paliw kopalnych na energię odnawialną i jest uznawana za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną na świecie.

"Historia zeroemisyjnej transformacji Orsted pokazuje, że wyzwania środowiskowe mogą stać się szansą na zmianę modelu biznesowego, poszukiwania nowych technologii i ich komercjalizacji. Podjęte przez firmę zobowiązania w zakresie pozytywnego wpływu inwestycji na bioróżnorodność to kolejny krok w kierunku budowania lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Dlatego tak bliska jest nam inicjatywa podjęta przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, który tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Środowiska, 5 czerwca zainaugurował Dekadę Odtwarzania Ekosystemów ogłoszoną przez ONZ na lata 2021-2030 oraz program Re:Generacja będący bezpośrednią odpowiedzią na ogłoszenie Dekady - mówi Joanna Wis-Bielewicz, Senior Marker Developer w Orsted.

Orsted został partnerem strategicznym uruchomionej z okazji inauguracji programu Re:Generacja kampanii Zielona Wstążka #dlaplanety jako partner strategiczny. Działania edukacyjno-informacyjne potrwają do końca roku. Więcej o inicjatywie i jej wsparciu można przeczytać na Orsted (dlaplanety.pl)

Jak rozumieć pozytywny wpływ netto na różnorodność biologiczną?

- Różnorodność biologiczna jest definiowana jako różnorodność życia we wszystkich formach, ale często jest uproszczona do różnorodności w obrębie gatunków i ekosystemów oraz między nimi.

- W ramach rozwoju energetyki odnawialnej wpływ na różnorodność biologiczną można rozumieć jako wpływ na środowisko naturalne, które obejmuje zarówno siedliska, jak i gatunki, w tym ekosystemy lądowe, morskie i inne ekosystemy wodne oraz kompleksy ekologiczne.

- Pozytywny wpływ netto ma miejsce wówczas, gdy całkowity wpływ na różnorodność biologiczną, w tym poprzez środki podjęte w celu zrekompensowania wpływu projektu, przewyższa straty, tworząc w ten sposób ogólną korzyść.

Odnawialne Źródła Energii - inwestycje, potencjał, odbiorcy

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE