ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do 2030 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zainwestują w Pomorskiem 4,5 mld zł
10.06.2021r. 21:00

Redakcja CIRE
4,5 mld zł zainwestują w województwie pomorskim do 2030 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych - poinformował w czwartek w Gdańsku wiceprezes zarządu PSE Włodzimierz Mucha.

Inwestycje PSE mają związek z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Szacuje się, że do 2040 r. offshore będzie w stanie dostarczyć do polskiego systemu elektroenergetycznego ok. 11 GW mocy, co stanowi równowartość ok. 20 proc. całego dzisiejszego potencjału wytwórczego w Polsce.

Za wyprowadzenie mocy z wiatraków na ląd będą odpowiedzialne firmy inwestujące w morskie farmy. PSE będą ją przesyłały dalej, do innych części kraju.

PSE wydały już warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 8,4 GW.

W związku z tym spółka planuje w Pomorskiem budowę dwóch nowych stacji elektroenergetycznych Choczewo (powiat wejherowski) i Krzemienica (powiat słupski).

Z SE Choczewo wybudowane zostaną cztery nowe linie elektroenergetyczne 400 kV w kierunkach: SE Żarnowiec (gmina Krokowa), SE Gdańsk Przyjaźń (gmina Żukowo), do istniejącej linii Grudziądz Węgrowo - Gdańsk Błonia (wcięcie w gminie Tczew) oraz do istniejącej linii Żarnowiec-Słupsk.
Podczas spotkania z mediami w Gdańsku wiceprezes zarządu PSE Włodzimierz Mucha poinformował, że do 2030 r. w budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych w Pomorskiem spółka zainwestuje 4,5 mld zł.

"Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych popłynie na przełomie 2025 i 2026 r. do istniejącej stacji w okolicach Słupska. W miarę uruchamiania kolejnych farm wiatrowych PSE będą je podłączać do nowo wybudowanych stacji w okolicy Choczewa i Krzemienicy, a dzięki oddaniu do użytku nowych linii najwyższych napięć energia z Bałtyku będzie mogła popłynąć do odbiorców w innych częściach kraju" - dodał wiceprezes spółki.

Łącznie powstanie ponad 250 km nowych linii przesyłowych. Inwestycje PSE w Pomorskiem obejmą swoim obszarem 23 gminy.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 15 tys. km oraz 109 stacji elektroenergetycznych służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Użytkownicy energii 11.06.2021r. 06:17
A co planuje PSE w sieci przesyłowej dla odbioru 28 000 MW z offshore, bo taki jest obecny potencjał rozwojowy tej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE