ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Mój elektryk" - pierwsze informacje o programie dotacji na zakup e-samochodu
11.06.2021r. 10:00

Redakcja CIRE
Nowych dotacji do zakupu samochodów elektrycznych od wielu miesięcy wygląda branża motoryzacyjna w Polsce, a także jej potencjalni klienci - zarówno osoby prywatne jak i firmy. Odpowiedzią na te oczekiwania może stać się projekt pod nazwą "Mój elektryk", przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Założeniom programu przygląda się IBRM Samar.

"Przewiduje on możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie/leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania lub energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Program obejmie także pojazdy wyposażone w silnik, którego cykl pracy nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych lub innych substancji objętych systemem zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, o którym mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji" - poinformował IBRM Samar Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu.

Legislatorzy zakładają, że dofinansowanie zakupu samochodów udzielane będzie przez NFOŚiGW w formie dotacji, a w przypadku leasingu - w formie subwencji "ze środków udostępnionych bankom z przeznaczeniem na dopłatę do opłat ustalanych w umowach leasingu w rozumieniu art. 411 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy Prawo ochrony środowiska". - Program będzie skierowany do szerokiej grupy beneficjentów: osób fizycznych, jednostek sektora finansów publicznych, instytutów badawczych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni, rolników indywidualnych, kościołów i innych związków wyznaniowych oraz ich osób prawnych.

Realizacja programu przewidziana jest na lata 2021-2026 - wylicza resort klimatu w przesłanym do IBRM Samar mailu.

Ogłoszenie naboru wniosków ma nastąpić po uzyskaniu od Komisji Europejskiej potwierdzenia zgodności z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Sposób składania i rozpatrywania wniosków ma zostać określony w dokumentach naboru, które zamieszczone będą na stronie internetowej NFOŚiGW oraz stronach internetowych banków.

Ministerstwo Klimatu na razie nie ujawniło kluczowych szczegółów finansowych dotyczących programu "Mój Elektryk". Musimy poczekać na informacje dotyczące m.in. przeznaczonej na ten cel puli środków, wielkości dopłaty na jedno auto czy ceny samochodu uprawniającej do złożenia wniosku o dofinansowanie zakupu lub wyleasingowania pojazdu.
Przypomnijmy, że 26 czerwca 2020 r. roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął nabór do trzech programów dotyczących dopłat zakupu pojazdów elektrycznych. Budżet "Zielonego samochodu", "eVAN-a" i "Kolibra" zaplanowano na blisko 150 mln zł. Efekt tego projektu, zakończonego 31 lipca 2020 roku bardzo jednak rozczarował jego organizatora, czyli Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz. W programie "Zielony samochód", zakładającym dofinasowanie zakupu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne, złożono zaledwie 262 wnioski, na kwotę w wysokości 4 586 137,78 zł. W programie e-van, który miał zachęcić przedsiębiorców do kupowania samochodów dostawczych napędzanych energią elektryczną, do NFOŚiGW wpłynęło 81 dokumentów na kwotę 6 614 296,00 zł. Największym niepowodzeniem zakończył się jednak program "Koliber", mający promować ekologiczne pojazdy wśród taksówkarzy. W tym przypadku złożony został słownie jeden (!) wniosek na kwotę 25 tysięcy zł. Rząd tuż po zakończeniu pilotażowego programu zapowiedział przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków na dopłaty dla klientów indywidualnych, a także pierwszy - dla firm.

Nadal jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpi.

Według danych dostępnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów, do 30 kwietnia bieżącego roku w Polsce zarejestrowano 25 438 samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony z wtyczką. Z tego 11 761 sztuk stanowiły modele "czysto" elektryczne (46,2% parku), a 13 677 sztuk - hybrydy plug-in (udział 53,8%), których udział rośnie z miesiąca na miesiąc. Co ciekawe, 60% wtyczkowozów stanowią pojazdy zarejestrowane w ostatnich 2 latach - 15 257 sztuk. Tempo, w jakim rośnie segment samochodów elektrycznych jest bardzo dynamiczne, jednak same liczby nie są specjalnie imponujące, szczególnie na tle całego parku samochodów czy wyników osiąganych w krajach Europy Zachodniej.


dane: IBRM SamarBranża PALIWA w portalu CIRE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE