ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa automatyka i cyfrowe systemy na polskim odcinku gazociągu jamalskiego
13.06.2021r. 12:00

Redakcja CIRE
Na polskim odcinku gazociągu jamalskiego trwają prace, które w perspektywie zmian w europejskim systemie dystrybucji, mają utrzymać wydajność instalacji i zwiększyć ich bezpieczeństwo cybernetyczne. Technologie dostarcza firma ABB.

W ramach umów serwisowych podpisanych z EuRoPol GAZ S.A., właścicielem polskiej nitki gazociągu, który transportuje gaz z terenów Rosji, ABB odpowiada m.in. za rozwój i aktualizację oprogramowania oraz serwis systemów sterowania i części urządzeń pomocniczych na wszystkich pięciu tłoczniach gazu polskiego odcinka. Projekt ma być realizowany do końca 2022 roku.

Serwis obejmuje modernizację systemów automatyki oraz wdrożenie nowych cyfrowych rozwiązań. W stałej gotowości do pracy utrzymywane są systemy pomocnicze: filtry, zawory, układy elektryczne, systemy napędowe, pomiaru ciśnienia i przepływu. Ma to zapewnić odpowiednią dostępność i bezpieczeństwo instalacji. Z kolei systemy cyfrowe wykorzystywane w tłoczniach na bieżąco otrzymują dodatkowe funkcjonalności, nowe zabezpieczenia i tzw. łaty.

"Sercem" układu, który odpowiada za odpowiedni przesył gazu, jest rozproszony system sterowania (DCS), w tym przypadku ABB AbilityTM 800xA. Jego oprogramowanie było pierwotnie dostosowywane do specyfiki konkretnych tłoczni. Każda tłocznia to w zasadzie zaawansowany technologicznie zakład, realizujący złożone procesy, więc rola takiego DCS jest nie do przecenienia. Obecnie trwają pracę nad aktualizacją systemu 800xA do najnowszej wersji. Dzięki temu poprawiona zostaje skalowalność instalacji, łatwiej można też wprowadzać ewentualne zmiany do procesu tłoczenia i przesyłu gazu.

Dodatkowo, w wyniku prac modernizacyjnych możliwa jest już zdalna diagnostyka i monitoring instalacji. Pozwala to na bardziej precyzyjną i szybszą analizę procesów przy zachowaniu rygorystycznych reżimów sanitarnych. To kolejna korzyść, jaką dają cyfrowe technologii.
"Patchowanie" oprogramowania na polskim odcinku gazociągu jest konieczne nie tylko ze względu na cyberbezpieczeństwo nitki, ale i rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej.

"ABB dostarczała technologie do pierwszych tłoczni gazu, budowanych jeszcze w latach 90. Historia zatacza koło. Cieszymy się, że znów możemy wykorzystać swoje doświadczenie w obszarze IT dla przemysłu i rozwijać tę krytyczną infrastrukturę o najnowocześniejsze cyfrowe rozwiązania" - mówi Marcin Góralski, dyrektor serwisu w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce.

Mimo coraz większej dywersyfikacji dostaw gazu, gazociąg Jamał - Europa pozostaje jedną z najważniejszych nitek w europejskim systemie energetycznym. Na polskim odcinku znajduje się 5 stacji kompresorowych, czyli tłoczni gazu. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie ciśnienia gazu do poziomu umożliwiającego sprawny przesył. ABB była wykonawcą wszystkich pięciu tłoczni gazu znajdujących się na terenie Polski.


Zostań trochę dłużej na CIRE - polecamy ciekawe analizy
 • Znak zapytania - czy wodór jest przyszłością energetyki?
 • Znak zapytania - co to jest OIRE?
 • Znak zapytania - energia z syntezy jądrowej

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE