ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Międzynarodowy Dzień Wiatru - energia z wiatraków
16.06.2021r. 22:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
15 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wiatru, który został wprowadzony w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Światową Radę Energetyki Wiatrowej.

- W kwestii wykorzystania wiatru jako źródła energii odnawialnej możemy jeszcze sporo zrobić. Ze względu na regulacje prawne i określone w nich wymagania budowa wiatraków na lądzie praktycznie została zablokowana - mówi Kamila Tarnacka wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Jednak w ostatnim czasie rząd złagodził przepisy w tej sprawie. Dzięki temu inwestycje ponownie ruszą.

Jak mówi ekspertka, moc zainstalowanych dotychczas farm wiatrowych wynosi ponad 6,8 GW. - Mam nadzieję, że niedługo ruszą nowe projekty. W budowie mamy wiatraki, które będą dostarczały ok. 4 GW, a możemy jeszcze wybudować drugie tyle, żeby ich moc osiągała łącznie ok. 24 GW wiatru na lądzie - wyjaśnia.

(1920x1280)

W tym roku weszła ustawa umożliwiająca realizowanie inwestycji wiatrowych na morzu. Już ruszyły pierwsze projekty i trwają przygotowania do ich realizacji. Planuje się, że pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w roku 2025. - Morze Bałtyckie sprzyja budowie wiatraków, bo nie jest za głębokie, a dno morskie stwarza dobre warunki do budowy konstrukcji - opowiada Kamila Tarnacka. - Dodatkowo dobrze wieje, więc niedługo dużo będzie się działo na Bałtyku.

W Międzynarodowym Dniu Wiatru, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystartowało również z projektem edukacyjnym Szkoła z Wiatrem. - Akcję kierujemy do szkół. Chcemy, żeby dzieci od małego rozumiały potrzebę troski o planetę, czuły się częścią ziemi i natury. Chcemy im pokazywać energetykę wiatrową, jako jedno ze źródeł odnawialnych - tłumaczy specjalistka. - Na stronie szkolazwiatrem.pl można znaleźć propozycje scenariuszy lekcji dla dzieci starszych i młodszych. Można również wziąć udział w konkursie, którego główną nagrodą jest wizyta na farmie wiatrowej.

źródło: polskieradio.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 21.06.2021r. 09:49
Trzeba sobie było zrobić dzień wiatru w listopadzie. Teraz mam wymarzoną okazję do hejtu na wiatraki, które właśnie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 21-06-2021r. 12:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE