ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Raport: Polski sektor energetyczny na razie nie korzysta szerzej z chmur obliczeniowych
20.06.2021r. 15:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Polski sektor energetyczny na razie nie korzysta szerzej z chmur obliczeniowych; główne powody to brak regulacji i przykładów udanych wdrożeń, ale także obawa o bezpieczeństwo - stwierdza raport firmy doradczej EY.

W raporcie EY "Chmura obliczeniowa w sektorach regulowanych: Finanse i Energetyka. Wyzwania 2021" wskazuje się przede wszystkim, że w sektorze energetycznym w Polsce brakuje zaawansowanych procesów wdrażania chmur, brakuje też powszechnej akceptacji dla tej technologii. Podobnie jak w sektorze finansowym kilka lat temu, uczestnicy rynku energetycznego czekają na upowszechnienie się tej technologii - wskazują autorzy. Dlatego, ich zdaniem, sektor potrzebuje przykładów wdrożeń zakończonych sukcesem, które mogłyby zainspirować innych uczestników rynku.

Raport EY wskazuje też na niepewną sytuację regulacyjną i brak wytycznych dla stosowania chmur w sektorze paliwowo-energetycznym. Z żadnego przepisu obecnie obowiązującego prawa nie wynika jednak zakaz stosowania tej technologii - podkreślono w raporcie.

EY przypomina, że regulacje przeznaczone dla innych sektorów regulowanych - jak bankowy, ubezpieczeniowy, administracja publiczna czy zdrowie - wprost wskazują na możliwość korzystania z technologii chmurowej.

Nie istnieją żadne przesłanki faktyczne albo prawne, które dawałyby podstawy do sądzenia, że chmura zostanie prawnie zabroniona w sektorze energetycznym w przyszłości. Natomiast istniejące regulacje i wytyczne stosowane w innych sektorach regulowanych mogą być traktowane przez sektor energetyczny jako przykład dobrych praktyk - czytamy w raporcie.

EY podkreśla też, że sektor energetyczny wskazuje zachowanie bezpieczeństwa danych jako jedno z najważniejszych wyzwań związanych z chmura.

Kwestia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej jest podawana jako bariera dla wykorzystania chmury i powierzenia danych zewnętrznemu dostawcy. Tymczasem, paradoksalnie, powierzenie danych zewnętrznemu dostawcy chmurowemu może zwiększyć poziom bezpieczeństwa danych - m. in. dlatego, że w ramach usług chmurowych klienci otrzymują równocześnie usługi z zakresu cyberbezpieczenstwa.

Raport powstał na podstawie badania jakościowego uczestników rynków regulowanych i jest efektem bezpośrednich rozmów z przedstawicielami sektora finansowego i energetycznego.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE